Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła
Dziś jest: Wtorek, 17 września 2024

KULTURA

Teatr Powszechny w Radomiu rozpoczyna nowy sezon

wtorek, 27 sierpnia 2024 11:29 / Autor: Elżbieta Warchoł
Teatr Powszechny w Radomiu rozpoczyna nowy sezon
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Nowy sezon artystyczny 2024/25 rozpoczyna Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Pierwsze spektakle już w sierpniu!

Sezon 2024/25 Teatr Powszechny w Radomiu rozpocznie musicalem pt: Matylda Kornik. Gościnnie na Dużej Scenie wystąpią dzieci ze Studium wokalno-aktorskiego UWOLNIJ SWÓJ GŁOS, pod opieką artystyczną aktorki radomskiego teatru – Agnieszki Grębosz. Akcja przedstawienia dzieję się w „Zgniotowoli”, czyli w szkole, której dyrektorką jest przerażająca panna Agata Łomot. Kobieta terroryzuje dzieci i karze ich za najmniejsze przewinienia. Jednak pewnego dnia w szkole pojawia się nowa uczennica- Matylda. W spektaklu nie zabraknie postaci dorosłych, w które wcielą się między innymi: Agnieszka Grębosz i Natalia Samojlik - zapowiada Anna Pietruszka konsultant programowy z Teatru Powszechnego w Radomiu..

Tej jesieni zapraszamy na prapremierą sztuki pt: Tęsknię za domem w reżyserii Radosława B. Maciąga. To wnikliwa i pełna czułości refleksja o rodzinie, dotkniętej skutkami globalnej polityki. Radosław B. Maciąg, autor i reżyser wywodzący się z podradomskich Pionek, na podstawie własnych doświadczeń kreśli wielopokoleniowy obraz mieszkańców post-robotniczego miasta, próbujących odnaleźć się w nowej rzeczywistości - dodaje Anna Pietruszka.

Najważniejszym wydarzeniem tego sezonu będzie z pewnością Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, który odbędzie się od 12 do 19 października 2024 roku. XVI edycja zapowiada się niezwykle atrakcyjnie! Oprócz najlepszych polskich inscenizacji gombrowiczowskich na naszych scenach zobaczymy również teatr z Argentyny, dwa teatry z Japonii oraz legendarny Teatr La MaMa z Nowego Jorku, który w koprodukcji z radomskim teatrem zaprezentuje spektakl pt: Ślub. Współpraca ta możliwa jest dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza. Program festiwalu obfitować będzie również w liczne wydarzenia towarzyszące, takie jak performance, debata literacka z udziałem znakomitych gości, wystawa o związkach Tadeusza Kantora z Teatrem La MaMa, czytanie performatywne, warsztaty… Będzie się działo! - zachęca Anna Pietruszka konsultant programowy.

Poza tym jesienią na scenę powrócą znane i lubiane przedstawienia, m.in. czarna komedia Pół na pół w reżyserii Błażeja Peszka, Iwona, księżniczka Burgunda. W październiku rozpoczną się próby do spektaklu dla najmłodszych widzów Mała syrenka w reżyserii Agi Błaszczak. W sylwestrową noc zobaczymy komedię Franciszka Bohomolca Małżeństwo z kalendarza. Reżyserem spektaklu będzie Jarosław Tumidajski, znany widzom z wybornej farsy Okno na parlament - zapowiada Anna Pietruszka.