Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny
Dziś jest: Niedziela, 08 września 2024

KULTURA

Weekend w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

czwartek, 05 września 2024 08:18 / Autor: Elżbieta Warchoł
Weekend w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Narodowe Czytanie 2024, spotkanie poświęcone twórczości Barbary Falender i oprowadzanie kuratorskie po wystawie Golden hour – złota godzina. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza podczas weekendu.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza podczas weekendu na kilka wydarzeń: Już w piątek, 6 września o godz. 10:00 radomskie muzeum organizuje Narodowe Czytanie - Juliusz Słowacki „Kordian”. Narodowe Czytanie to wyjątkowa okazja, aby wspólnie odkrywać piękno polskiej literatury! Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji. 6 września 2024 r. o godzinie 10.00 na zielonym i pięknie ukwieconym muzealnym dziedzińcu odbędzie się XIII edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej - mówi Daniel Adamczyk z muzeum. Będziemy czytali jedno z najważniejszych dzieł literatury polskiej, czyli „Kordiana” Juliusza Słowackiego, arcydzieło polskiego romantyzmu. To niezwykły dramat, pozycja obowiązkowa w kanonie lektur polskich. „Kordian” to utwór napisany w Genewie w 1833, ukazał się drukiem w Paryżu, w 1834 roku, czyli 190 lat temu. Mamy więc okrągłą rocznicę. Jest co celebrować! - zachęca Daniel Adamczyk. Zachęcamy do Narodowego Czytania i śledzenia wydarzenia na stronie internetowej i muzealnym Facebooku. Spotkajmy się w piątek, 6 września, by przeczytać Kordiana - zaprasza Daniel Adamczyk. Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów dramatu Kordian czytanych przez uczniów i Dyrekcję IV Liceum Ogólnokształcące im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu - Ewę Kościelniak-Walewską oraz Dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu -Leszka Ruszczyka. Ponadto szkolny zespół muzyczny Chałubiński Band pomiędzy fragmentami dramatu zaprezentuje utwory muzyczne z epoki romantyzmu.

W niedzielę, 8 września o godz. 12:00. Galeria Od Nowa. Cykl spotkań z artystami i badaczami sztuki polskiej drugiej polowy XX w. - Barbara Falender. Zgłoszenia udziału w spotkaniu należy zgłaszać e-mailem na adres: m.nosowska@muzeum.edu.pl. Spotkanie będzie transmitowane online na profilu FB Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wydarzenie zorganizowane będzie w ramach cyklu spotkań promujących stałą ekspozycję zbiorów sztuki polskiej po 1945 ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Spotkanie będzie pretekstem do rozmowy o twórczości Barbary Falender, a także popularyzacji polskiej sztuki nowoczesnej. Będzie to doskonała okazja do poznania artystki, której rzeźbę pt. Pełnia można oglądać na stałej wystawie - zapowiada Daniel Adamczyk. Stała wystawa „Sztuka polska drugiej połowy XX w. ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu” prezentuje wybór dzieł sztuki powstałych po 1945 r. Projekt ”Galerii Od Nowa” odnosi się bezpośrednio do tej ekspozycji. Eksponowane na Galerii dzieła stanowią wybór z bogatej kolekcji sztuki nowoczesnej, którą przez lata zgromadziło Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Kolekcja sztuki drugiej połowy XX w., była budowana jeszcze w ramach działalności Działu Sztuki, na długo przed utworzeniem odrębnego oddziału. W 1991 roku w kamienicach Gąski i Esterki przy radomskim rynku, otwarto Muzeum Sztuki Współczesnej, do którego trafiły zgromadzone dotychczas zbiory. W trakcie swojej dynamicznej działalności, w latach 1992-2015 MSW zgromadziło dodatkowo 2500 prac, które przekazywane były jako dary od zaprzyjaźnionych artystów. W 2016 roku kolekcja liczyła już 4,5 tysiąca prac malarskich, rysunkowych i rzeźbiarskich. Przez cały okres działalności Muzeum Sztuki Współczesnej, oddziale Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, organizowane były czasowe pokazy kolekcji. Aktualny pokaz , wybór kuratorski jest pierwszą odsłoną eksponującą fragment kolekcji. Projekt „Galeria Od Nowa” zakłada działania wynikające z treści merytorycznych prezentowanej ekspozycji. Wstęp 1 zł

Także w niedzielę, 8 września o godz. 14:00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie pt: Justyna Adamczyk Golden hour – złota godzina.

Justyna Adamczyk - artystka wizualna związana z Radomiem (jej pierwszym etapem edukacji artystycznej było tutejsze liceum plastyczne), absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu na kierunku malarstwo w 2007 roku. Dwukrotnie otrzymała stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w 2005 i 2006 roku). Przez kilkanaście lat swojej pracy twórczej zdobyła imponujący dorobek wystawienniczy prezentując swoje prace m.in. w Londynie, Melbourne, Seulu, Chicago, Nowym Jorku, czy ostatnio w Berlinie.
Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych, m.in. w polsko – niemieckiej fundacji OP ENHEIM we Wrocławiu , Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
W swojej twórczości, wypowiadając się głównie za pomocą malarstwa, rysunku czy instalacji, często przenosi widza do intymnego świata swoich wspomnień i doświadczeń, zarówno tych dobrych i przyjemnych, jak i tych bardziej traumatycznych. Poprzez swój oryginalny język formalny pozwala odbiorcy zajrzeć w głąb samego siebie i zmierzyć się także ze swoją przeszłością, również tą ukrytą głęboko w zakamarkach podświadomości. Wystawa czynna do 3 listopada 2024 roku. Wstęp 15 zł.