Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Piotr Kanizjusz, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Sobota, 21 grudnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

Teatr

Święto teatru w Radomiu

środa, 11 września 2024 12:32 / Autor: Paweł Grabowski
Święto teatru w Radomiu
foto: Paweł Grabowski
Paweł Grabowski

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbędzie się w dniach 12-19 października w Radomiu. Będzie to okazja, do obcowania z międzynarodową sztuką w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego. Twórczość autora „Ferdydurke” zagości w mieście nad Mleczną po raz szesnasty.

Festiwal jak co roku poświęcony jest osobie Witolda Gombrowicza, zainteresowaniem uczestników festiwalu, cieszą się, teatralne aranżacje tekstów autora. Istotnym kryterium kwalifikacyjnym, sztuk biorących udział w przedsięwzięciu, jest wymóg powstania w ciągu ostatnich dwóch lat.

Wagę tegorocznego wydarzenia uświetnia 120 rocznica urodzin pisarza. Celebrować tą okazję będą teatry m.in. z Polski, Japonii, Argentyny, Kosowa, Stanów Zjednoczonych. Będą to na przykład, Teatr Wybrzeże z Gdańska który zaprezentuje swoją interpretację sztuki „Iwona, Księżniczka Burgunda”, zobaczymy również „Ferdydurke” według Simul Theatre Company + Koniereni prosto z Tokio oraz „Ślub” Narodowego Teatru w Kosowie.

Festiwal to również liczne wydarzenia towarzyszące. Będzie można obejrzeć instalację/performance Zbigniewa Bzymka „AntyPsy”, czeka na nas również monodram „Biesiada u Hrabiny Kotłubaj” wykonany przez przedstawicielkę teatru gospodarza – Małgorzatę Maślankę. Ciekawym punktem w programie jest również debata literacka „Pisanie to ja! Autobiografia jako poszukiwanie tożsamości. Dyskutować będą Justyna Sobolewska, prof. Piotr Śliwiński i Jakobe Mansztajn. Dysputę moderować będzie Michał Pabian.

Na imprezie nie zabraknie również młodzieży. Uczniowie radomskich szkół średnich, pomogą jako wolontariusze oraz wezmą udział w warsztatach dziennikarskich pod opieką Jarka Basaja. Ich dorobek przedstawiony zostanie w gazetce festiwalowej. Co więcej, młodzież wybierze spektakl który w ich opinii jest najlepszy.