Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Urszula, dziewica i męczennica
Dziś jest: Poniedziałek, 21 października 2024

KULTURA

Kolonialne malowidła ścienne z Chajul. Ostatnie oprowadzanie

sobota, 28 września 2024 20:31 / Autor: Elżbieta Warchoł
Kolonialne malowidła ścienne z Chajul. Ostatnie oprowadzanie
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Ostatnie oprowadzanie po wystawie pt: Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul organizuje w niedzielę, 29 września 2024 roku Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Początek o godz. 12.

W niedzielę, 29 września 2024 roku odbędzie się ostatnie oprowadzanie po wystawie pt: Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul. Wystawa jest fotograficzną dokumentacją wyników badań prowadzonych przy odkrywaniu i konserwacji unikatowych w skali światowej malowideł z XVII i XVIII wieku, odnalezionych w Chajul w górzystej części Gwatemali, zamieszkałych przez Majów Ixil. Prace były prowadzone w latach 2015-2022.

Jak informuje radomskie muzeum - Jedna z najważniejszych międzynarodowych konferencji poświęconych cywilizacji Majów, European Maya Conference 2024, odbędzie się od 7 do 13 października 2024 roku w Perugii. Tematem 29. edycji konferencji jest "Kolor w Mezoameryce". Sympozjum poruszy zagadnienia związane z kolorem, badając je w kontekście wielu dyscyplin: antropologii, archeologii, biologii, chemii, lingwistyki, historii, epigrafiki, ikonografii, a nawet psychologii.

Podczas konferencji wygłoszony zostanie wykład dotyczący bezpośrednio radomskiej wystawy pt. "Barwy przeszłości i teraźniejszości. Kolonialne malowidła ścienne z Chajul w Gwatemali", prezentującej pierwsze wyniki badań międzynarodowego zespołu kierowanego przez prof. Jarosława Źrałkę z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład pt. "Pamiętając o przodkach: kolory prehiszpańskie w domach kolonialnych w Chajul w Gwatemali", zostanie wygłoszony przez badaczki z Uniwersytetu w Walencji w osobach: Luiza Vázquez de Ágredos Pascual i Cristina Vidal.