Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: bł. Wincenty Kadłubek, biskup
Dziś jest: Środa, 09 października 2024

KULTURA

Pamięć materii. Aleksandra Zuba - Benn. Wystawa w Łaźni

poniedziałek, 30 września 2024 10:48 / Autor: Elżbieta Warchoł
Pamięć materii. Aleksandra Zuba - Benn. Wystawa w Łaźni
foto: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Pamięć materii- to wystawa malarstwa i obiektów z papieru, w których materia stanowi jeden z wiodących wątków narracji plastycznej. Aleksandra Zuba - Benn zaprezentuje swoje prace w Galerii Łaźni. Wernisaż w piątek, 4 października 2024 roku o godz. 18. 

Autorka wystawy Aleksandra Zuba - Benn napisała o pracach, które będzie można oglądać w Galerii Łaźni: Bezmiar i potęga natury, trwanie „w” i „wobec” tajemnicy, wiara w zapisane zakodowanym językiem sensy istnienia, zjawiskowe objawienia materii, brzmienia barw i świateł wzbudzają we mnie zachwyt i potrzebę zapisu przepełnionego refleksją nad jej istotą, z założenia niemożliwą do całkowitego poznania.
„Pamięć materii”- to wystawa malarstwa i obiektów z papieru, w których materia stanowi jeden z wiodących wątków narracji plastycznej.
Przestrzeń, która mnie otacza wędruje razem ze mną, materia, która ją wypełnia, struktura,
która ją organizuje budują obszary ciche i łagodne, statyczne i zastygłe w bezruchu, innym razem dynamiczne, wypełnione ruchem, zmiennością - tą najbardziej pewną cechą natury i rzeczywistości.
Pejzaż pulsujący tkanką materii o nieograniczonym bogactwie struktur, zmysłowej i delikatnej, a niekiedy drapieżnej i ekspansywnej, wdzierającej się w każdą szczelinę światła wywołuje potrzebę obrazowania. Technika akwareli w swojej efemerycznej postaci i lekkości stała się dla mnie najbardziej adekwatną do opowiadania o nim w sposób enigmatyczny, oczyszczony z wszelkiego nadmiaru, bez zbędnej narracji.
Technika ta pozwoliła mi sposobem formowania materii malarskiej opowiadać o przynależności do natury, odwiecznym zanurzeniu w naturze, witalności, organicznym
i duchowym pierwiastku życia, którego przejawem jest zmienność, transformacja, przepływ. Akwarela wymusza zdecydowane, konkretne decyzje, zaskakuje przypadkiem. Rozlewana farba pod wpływem siły grawitacji spływała, uczestniczę w tym procesie z uwagą obserwując go, decyduję o kierunku wędrowania linii czy plamy, ingeruję - czasem dyskretnie - to znów zdecydowanie, zależnie od rozgrywającego się na płótnie zjawiska, wchodzę w interakcję z obrazem. Doznanie natury w trakcie procesu kształtowania formy intensyfikuje się, forma materializuje się w materii. Te doświadczenia utwierdzają mnie w przekonaniu o znaczeniu wyboru określonej materii i jej formotwórczej roli.

Papier zajmuje ważne miejsce w mojej twórczości, anektując z czasem coraz większą przestrzeń myśli i wyobrażeń urealnianych w powstających pracach. Moja fascynacja tym tworzywem rodzi się z szacunku dla jego prostoty, „nadzwyczajnej” zwyczajności, urody samej w sobie. Z natury przynależne mu właściwości czynią zeń plastyczny materiał poddający się formowaniu, preparowaniu, przetwarzaniu, nieustannie zachwyca mnie jego materia, pozornie krucha i delikatna, a zarazem niezwykle silna. Jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy dostrzec jego potencjał i dać się uwieźć jego urokowi.

Papierowe formy wywiedzione z natury i przeze mnie kształtowane w moim zamiarze twórczym nasuwają asocjacje struktur organicznych ze strukturami ludzkiego organizmu, mają też związek z relacjami, uczuciami, jako sieć powiązań, zawiłości, uwikłań. To jak fragmenty materii organicznej ze zdolnością rozrastania, zmieniania. Ważnym, przynależnym im elementem jest ruch jako aspekt życia.
Prace z papieru, to formy, w których ruch jest częścią struktury, dają się zwijać, składać, minimalizować ich objętość - to za każdym razem powoduje też zmiany ich materii, tworzą się nowe zagniecenia, za każdym razem ta zmienność jest wartością, podobnie jak zmienny sposób aranżacji, zdarzają się rozdarcia, uszkodzenia, które zaklejam kawałkami papieru jak skaleczenia - rany - plastrem, aranżując je w przestrzeni zmieniam formę, co pociąga zmienny układ w przestrzeni i zarazem odmienną z nią komunikację - napisała autorka wystawy.

Aleksandra Zuba-Benn jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, gdzie uzyskała dyplom pod kierunkiem prof. Magdaleny Abakanowicz. Doktorat uzyskała na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, a habilitację w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obecnie jest profesorem na Wydziale Sztuki Akademii Tarnowskiej. Prezentowała swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą. Laureatka wielu nagród, zajmuje się
malarstwem, tkaniną unikatową, sztuką papieru i wikliną artystyczną. Mieszka i pracuje w Tarnowie.
„Pamięć materii” – to wystawa malarstwa i obiektów z papieru, w których materia stanowi jeden z wiodących wątków narracji plastycznej. Przestrzeń, która mnie otacza wędruje razem ze mną, materia, która ją wypełnia, struktura, która ją organizuje budują obszary ciche i łagodne, statyczne i zastygłe w bezruchu, innym razem dynamiczne, wypełnione ruchem, zmiennością – tą najbardziej stałą cechą natury i rzeczywistości.
Pejzaż pulsujący tkanką materii o nieograniczonym bogactwie struktur jest dla mnie pretekstem i powodem snucia malarskiej opowieści. Technika akwareli w swojej efemerycznej postaci i lekkości stała się dla mnie najbardziej adekwatną do opowiadania o nim w sposób enigmatyczny, oczyszczony z wszelkiego nadmiaru, bez zbędnej narracji.
Papierowe formy wywiedzione z natury i przeze mnie kształtowane, w twórczym założeniu nasuwają asocjacje struktur organicznych ze strukturami ludzkiego organizmu, mają też związek z relacjami, uczuciami, jako sieć powiązań, zawiłości, uwikłań. Moja fascynacja papierem rodzi się z szacunku dla jego prostoty, „nadzwyczajnej” zwyczajności, urody samej w sobie.