Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

KULTURA

Jacek Malczewski. Konteksty. Zwiedzaj z przewodnikiem!

czwartek, 24 października 2024 13:25 / Autor: Elżbieta Warchoł
Jacek Malczewski. Konteksty. Zwiedzaj z przewodnikiem!
foto: Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu
Elżbieta Warchoł

Jacek Malczewski. Konteksty. Wystawę czynną w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu będzie można w niedzielę, 27 października 2024 roku zwiedzać z przewodnikiem.

Impulsem do zorganizowania wystawy w 2024 roku jest 170. rocznica urodzin Patrona Muzeum.
Na wystawie pokazane zostały prace artystów, z którymi Malczewskiego łączyły relacje mistrz-uczeń bądź stosunki koleżeńskie, ale też tych, których twórczość mogła mieć wpływ lub stanowić inspirację dla rozwoju jego malarstwa. Tytułowy kontekst stanowią prace artystek i artystów takich, jak m.in. Jan Matejko, Maurycy Gottlieb, Witold Pruszkowski, Olga Boznańska.
Zaprezentowane na wystawie prace zostały wypożyczone z instytucji muzealnych, zarówno narodowych, jak regionalnych, ale też z wielu kolekcji prywatnych, a także zbiorów własnych naszego Muzeum. Poszukiwanie wspólnych tropów, analogii i kierunków poszczególnych wpływów w obszarze sztuki, zawsze pozostaje dość ryzykownym procesem. W przypadku Jacka Malczewskiego szczególnym utrudnieniem pozostaje mnogość bodźców: miejsc, postaci oraz dzieł, którym ulegała jego twórczość oraz które wywarły wpływ na jej stopniową ewolucję.
Wystawę można odczytać na wielu płaszczyznach, interpretować wielotorowo, pod różnym kątem zarówno treści, jak i formy. To nie tylko podróż poprzez życie wielkiego Artysty, ale i próba zgłębienia przynajmniej w części tak różnych wątków pojawiających się w jego malarstwie, a także sposób na prześledzenie choć w pewnym stopniu specyficznych rozwiązań zastosowanych w jego kompozycjach.

Zaprasza Paulina Szymalak-Bugajska kierownik Działu Sztuki Dawnej, kurator wystawy:

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany, dwujęzyczny katalog.
Czas trwania wystawy: 20 września 2024 – 5 stycznia 2025 r.

Zwiedzanie wystawy w niedzielę, 27 października 2024 roku od godz. 12.