Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 25 listopada 2024

KULTURA

Wystawa prac Jacka Pokraka. Teoria pomysłu

poniedziałek, 25 listopada 2024 13:38 / Autor: Elżbieta Warchoł
Wystawa prac Jacka Pokraka. Teoria pomysłu
foto: Resursa Obywatelska
Elżbieta Warchoł

Wernisaż wystawy Jacka Pokraka pt: Teoria pomysłu odbędzie się w piątek, 29 listopada 2024 roku w Resursie Obywatelskiej. Początek o godz. 18.

Jacek Pokrak, urodzony w 1958 r. w Radomiu, to pionier kompmaturystycznego odłamu ekspresjonizmu, artysta, który swoją twórczością rzuca wyzwanie tradycyjnemu postrzeganiu piękna i brzydoty. Świadomie wybrał drogę samouka – zdobywał wiedzę i umiejętności dzięki kontaktom ze środowiskami współczesnych artystów i performerów. To właśnie bliskość z twórcami działającymi na granicy sztuki eksperymentalnej pozwoliła mu wypracować unikatowy styl, wolny od akademickich ram i ograniczeń.

Kompmaturyzm, którego jest współtwórcą, opiera się na idei odkrywania piękna w brzydocie oraz emocjonalnej surowości. Jacek Pokrak odrzuca klasyczne kanony estetyki, dowodząc, że w deformacji i chaosie może ukrywać się harmonia. Jego dzieła są bardzo emocjonalne, często niewygodne dla odbiorcy i prowokują do refleksji nad naturą ludzkiej percepcji.

Wraz z Eugeniuszem Zacharskim stworzył unikalne haigi, które łączą malarstwo, rzeźbę i poezję wizualną. Ich prace publikowane są przez najbardziej prestiżowe wydawnictwa, takie jak Daily Haiga, Cattails czy Chrysanthemum i zyskują uznanie wśród wyrafinowanych kolekcjonerów sztuki.

Jacek Pokrak uczestniczył w ponad 40 wystawach zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Podczas Art Biennale w Londynie w 2022 r. zaprezentował przełomową pracę Dream of Compmaturism, która zapisała się w pamięci zwiedzających i umocniła jego pozycję na międzynarodowej scenie artystycznej.

Twórczość artysty przekracza granice klasycznych form, a jej intensywność i prowokacyjność trafiają do tych, którzy poszukują w sztuce nie tylko dobrych inwestycji, ale i głębszych emocji i wyzwań intelektualnych. Prace Jacka Pokraka są niezwykle trudne w odbiorze, ponieważ wymykają się tradycyjnym kategoriom i porównaniom. Oferują wartość kolekcjonerską, która wykracza daleko poza standardowe klasyfikacje sztuki. Każde jego dzieło jest unikatowe, ma wiele ukrytych warstw i wymaga od odbiorcy wyjątkowej wrażliwości i otwartości umysłu. Kolekcjoner o intuicyjnym podejściu dostrzeże w każdej pracy coś niesamowitego – element, który nie pojawia się w przypadku podobnych dzieł. To właśnie ta nieuchwytna, indywidualna jakość czyni sztukę Jacka Pokraka tak niezwykłą i wartościową.

info. Resursa.