Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Barbara, dziewica i męczennica
Dziś jest: Środa, 04 grudnia 2024

KULTURA

Barwy lata. Wystawa Iwony Wyszatyckiej

wtorek, 03 grudnia 2024 13:35 / Autor: Elżbieta Warchoł
Barwy lata. Wystawa Iwony Wyszatyckiej
foto: PIK Iłża
Elżbieta Warchoł

Wystawę Iwony Wyszatyckiej pt: Barwy lata będzie można od soboty, 7 grudnia 2024 roku oglądać w Powiatowym Instytucie Kultury w Iłży. Wernisaż o godz. 17.

Iwona Wyszatycka studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest muzeologiem-konserwatorem, historykiem sztuki. W latach 1979 -2009 pracowała na stanowisku kustosza w Muzeum Mazowieckim w Płocku, w latach 2010 -2018 jako wykładowca Akademii Polsko - Japońskiej Technik Komputerowych w Warszawie. Artystka jest członkiem Stowarzyszenia Muzealników Polskich i Towarzystwa Pastelistów Polskich.

Na wystawie Iwony Wyszatyckiej w „Galerii na Piętrze” PIK zobaczymy cykl akwareli oraz batiki. Czas, gdy zapraszamy Państwa na ekspozycję „Barwy lata” wybraliśmy z rozmysłem. W szaroburym, najbardziej chyba przygnębiającym okresie roku, prace Artystki dają nam tak potrzebne kolor, światło, a momentami wydaje się, że wręcz

niosą nie tylko tytułowe barwy lata, ale i jego zapachy. Kwietne tematy obecne są zarówno na tkaninie jak i na akwarelach Artystki. Ich połączenie w „Galerii na Piętrze” pozwoli na pewno na jeszcze pełniejsze zanurzenie się w obfitych ogrodach lata, wyobraźni i sztuki.

Tkaniny pokazujemy w naszej „Galerii na Piętrze” po raz pierwszy. Batik to technika zdobienia tkanin, głównie jedwabiu i płótna, wywodząca się z Indonezji, a polegającą na zamalowywaniu gorącym woskiem miejsc nieprzeznaczonych do farbowania, a następnie ich wielokrotnemu barwieniu, dzięki czemu uzyskuje się zróżnicowane i bogate efekty kolorystyczne.

Po pastelach - także obecnych w twórczości Autorki - oraz batikach przyszedł czas i na akwarele. Tak o nich, zgrupowanych w cyklu „Moje Ogrody”, mówi sama Artystka: „To swobodna, nieco odrealniona interpretacja materii kwiatów, które były i są symbolem różnorodności, piękna, tajemnicy i magii natury. To, co jest efektem końcowym w postaci wielokwiatowych, barwnych lub monochromatycznych kompozycji, pozwoliło mina podróż w czasie i przestrzeni do nieistniejących już ogrodów mojego dzieciństwa”. Powrotem do dzieciństwa na Mazurach, do wspomnień chwil spędzanych z babcią Heleną są nie tylko ogrody z akwareli, ale i tkaniny. Dla małej dziewczynki wizyty z babcią u krawcowej, zakupy w sklepie tekstylnym, pełnym kolorowych tkanin, materiałów o różnych deseniach i fakturach były niczym wyprawa do skarbca z bajki o Aladynie.

Honorowy patronat nad wystawą objął starosta radomski Waldemar Trelka.

Kuratorem wystawy jest Mariusz Dański.

O godz. 16 odbędą się warsztaty z florystką Izą Nobis. Na wystawę - wstęp wolny, podobnie jak na warsztaty. Na warsztaty konieczne zapisy, zgłoszenia pod adresem: sekretariat@pik.radom.pl.