Muzea
PUŁASKI 272 – nowa wystawa w Muzeum w Warce
Przed świętami Bożego Narodzenia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego otworzy nową wystawę czasową pt. „PUŁASKI 272. 25 lat Polski w NATO”. Tym razem głównym bohaterem muzealnej ekspozycji będzie jeden z najsłynniejszych okrętów Marynarki Wojennej RP – fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” z numerem burtowym 272. Strzeże ona polskich interesów na różnych morzach świata prawie od 25 lat. W tym roku w marcu minęło również 25 lat od wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Wraz z przystąpieniem Polski do NATO rząd amerykański podarował polskiej Marynarce Wojennej fregatę rakietową typu Oliver Hazard Perry. Polską banderę podniesiono na okręcie 15 marca 2000 r. w bazie morskiej Norfolk w stanie Wirginia. W uroczystości przekazania okrętu wzięli udział przedstawicieli władz i flot USA i Polski, a także liczni polscy kombatanci zamieszkali w USA. Po szkoleniu załogi, fregata pod numerem taktycznym 272 wypłynęła do Polski 7 czerwca 2000 r. Przepłynęła Atlantyk i 17 czerwca była już uroczyście witana w Gdyni.
Okręt otrzymał imię „ORP „Gen. K. Pułaski” i stał się symbolem wojskowej współpracy między Polską a USA. I on stał się bohaterem najnowszej wystawy w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce pt. „PUŁASKI 272. 25 lat Polski w NATO”.
17 grudnia uroczyście zostanie otwarta wystawa czasowa opowiadająca o służbie fregaty na wielu morzach świata, w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 18 grudnia wystawa będzie dostępna dla szerokiej publiczności. Jak ona powstała, jakie eksponaty na niej się znalazły, dlaczego będzie ona miała charakter edukacyjny, o tym opowiedzieli goście Radia Plus Radom, Iwona Stefaniak dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i kurator wystawy oraz Karol Kucharski, również kurator, z którymi rozmawiał Wojtek Sałek:
Wystawa „PUŁASKI 272. 25 lat Polski w NATO” będzie czynna dla zwiedzających do 4 maja 2025 r. Będzie zatem sporo czasu by zaplanować wizytę w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i zobaczyć jedną z najbardziej niestandardowych wystaw muzealnych jakie dotychczas prezentowane były w naszym muzeum.
Realizację wystawy dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Grójeckiego.