KULTURA
Jubileuszowy koncert Roberta Grudnia
Jubileuszowy koncert Roberta Grudnia i jego przyjaciół odbędzie się w niedzielę, 15 grudnia 2024 roku. Koncert odbędzie się w kościele pw. Św. Trójcy, OO. Jezuitów w Radomiu. Początek o godz. 18. 20.
Robert Grudzień oraz przyjaciele, czyli: Daniela Czerwińska, o. Rafał Kobyliński SJ, Joanna Tęcza, Michał Tęcza, Paweł Woźniak wystąpią w niedzielę, 15 grudnia 2024 roku w kościele pw. Św. Trójcy w Radomiu. Koncert odbędzie się w ramach obchodów jubileuszu 60 rocznicy urodzin Roberta Grudnia oraz na rzecz kościoła OO. Jezuitów w Radomiu. Początek o godz. 18. 20.
Robert Grudzień od dzieciństwa jest związany z kościołem OO. Jezuitów w Radomiu. Jest to drugi kościół po bernardyńskim, w którym wykonuje często koncerty. Koncert odbywa się w ramach jubileuszu 60 rocznicy urodzin Roberta Grudnia oraz w 45 rocznicę pierwszego solowego koncertu Roberta Grudnia w Radomiu. Robert Grudzień, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Radomiu, 10 marca 1979 r. w sali koncertowej wykonał na fortepianie m.in. Bagatellę D-dur Ludwiga van Beethovena.
Robert Grudzień to wirtuoz gry na królewskim instrumencie - organach, pianista, dyrygent i kompozytor. Uczęszczał do Ogniska Artystycznego oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II St. w Radomiu w klasie baletu prof. Heleny Stadnickiej oraz w klasie fortepianu prof. Barbary Pachuty Jadwigi Drobieckiej. Uczęszczał do Liceum Muzycznego w Lublinie. Ukończył Wydział Fortepianu, Organów i Klawesynu Akademii Muzycznej im. Grażyny Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Studia uzupełniał w Hochschule für Musik w Düsseldorfie. Jako solista i kameralista koncertuje na całym świecie m.in. Europa, Ameryka Północna, Południowa, Australia i Japonia. Występował m.in. z Teresą Żylis-Gara, Małgorzatą Walewską, Alicją Węgorzewską, Markiem Torzewskim, Olga Bończyk, Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzesimirem Dębskim oraz duetem tenorów: Wiesław i Krystian Ochman. Posiada na koncie nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe. Dyrektor Fundacji im. Mikołaja z Radomia. Z inicjatywy Rektora, w konsultacji z prof. Ryszardem Balmowskim wykładał na Politechnice Radomskiej mając na celu edukację muzyczną jako inicjatywę powstania nowego Chóru Politechniki Radomskiej. W 2013 roku Robert Grudzień jako solista Filharmonii Lubelskiej otrzymał tytuł Honorowy Obywatel Miasta Lipsko. Autor projektu "Spotkania z Historią i Sztuką - Zrozumieć Niepodległą". W 2016 roku skomponował Oratorium "Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę" w 1050 rocznicę Chrztu Polski w oparciu o Obchody Milenijne Chrztu Polski organizowane przez Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego w 1966 r., Misterium Dźwięku Radomskiego Czerwca 1976. Dyrektor wielu ogólnopolskich festiwali muzycznych i teatralnych. Nagrodzony medalem Brata Alberta, Biskupa Jana Chrapka oraz Ministra Kultury "Zasłużony dla kultury Polskiej. Od roku 2018 współpracuje artystycznie z Warszawską Operą Kameralną.
Honorowy obywatel Stromca, Leżajska, Jędrzejowa, Zelowa, Stalowej Woli, Wolborza. Nagrał ponad 50 płyt CD. Orkiestra 966 to zespół, który założył Robert Grudzień w roku 2016. Organizuje akcje na rzecz zabytkowych organów i kościołów w Polsce. Robert Grudzień to patron artystyczny Zespołu Szkół Heureka w Pabianicach i Szkoły Muzycznej I st. ZDZ Radom. Pełnił również funkcje inicjatora i dyrektora artystycznego festiwali organowych m.in. Kazimierz Dolny nad Wisłą Fara Kazimierska, Jastrzębia Góra i Łódź Słowo i Muzyka u Jezuitów, Leżajsk, Olkusz, Jędrzejów, Radom-Orońsko, Lublin-Czuby. 16 marca 2024 roku w Stromcu odbyła się premiera nowego programu artystycznego "Robert Grudzień - multiinstrumentalista".
16 października 2024 roku Prezydent Miasta Lublin przyznał medal dla Roberta Grudnia w uznaniu za bogaty dorobek i wybitne osiągnięcia w działalności artystycznej oraz cenne zasługi na rzecz rozwoju polskiej sceny muzycznej z podziękowaniem za szczególny wkład w kształtowaniu życia społeczno-kulturalnego Lublina a także promocję i umacnianie wizerunku naszego Miasta jako ważnego ośrodka sztuki.
info: Robert Grudzień.