Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny
Dziś jest: Środa, 19 marca 2025

Wystawy

„Przestrzeń somaktywna” w CRP w Orońsku

wtorek, 11 lutego 2025 11:52 / Autor: Wojciech Sałek
„Przestrzeń somaktywna” w CRP w Orońsku
foto: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Wojciech Sałek

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w sobotę 15 lutego na otwarcie wystawy „Przestrzeń somaktywna” Bartłomieja Struzika. Wystawa pokazana zostanie w Galerii „Kaplica” i będzie udostępniona dla zwiedzających do 13 kwietnia 2025 r.

Bartłomiej Struzik – absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (dyplom pod kierunkiem prof. Jerzego Nowakowskiego, 2003) oraz studiów podyplomowych na kierunku dyplomacja kulturalna w Collegium Civitas w Warszawie oraz na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Stażysta, asystent, adiunkt i obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2017 roku kieruje Katedrą Projektowania Architektoniczno-Rzeźbiarskiego Wydziału Rzeźby.
Twórczość w zakresie sztuki przestrzeni. Laureat międzynarodowych konkursów sztuki współczesnej, głównie w Japonii. Swoje prace prezentował w ramach wystaw zbiorowych i pokonkursowych oraz indywidualnych. Redaktor naukowy cyklu wydawniczego „Przestrzeń – Czas – Forma”.

Artysta prezentował swoje dzieła w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku już trzykrotnie: w 2015 r. podczas wystawy Krakowska szkoła rzeźby oraz pokazu poplenerowego w ramach Ogólnopolskiej Płaszczyzny Współpracy Akademickiej, gdzie pełnił rolę lidera – opiekuna środowiska związanego z krakowską ASP, oraz w 2016 r. na wystawie indywidualnej pt. „Transitus” w Galerii „Oranżeria”.

„Przestrzeń Somaktywna” to realizacja przestrzenna osadzona w kontekście wnętrza Galerii Kaplica, której celem jest ukazanie relacji pomiędzy jakością formalną przestrzeni i procesem jej percepcji poprzez aktywizację szerokiego pola doświadczenia sensorycznego i intelektualno-emocjonalnego. Poprzez fakturalną aktywizację posadzki wnętrza Galerii oraz wprowadzenie elementu inspirowanego formalną konstrukcją portretu trumiennego powstaje czasoprzestrzenna struktura narracyjna o założonym profilu symbolicznym.
Instalacja, która zostanie zaprezentowana w Galerii Kaplica nawiązuje do pojęcia somaestetyki – swoistego krytycznego badania i doskonalenia doświadczania oraz wykorzystania żywego ciała (somy) jako miejsca zmysłowego odbioru i twórczej autostylizacji.