Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
Dziś jest: Niedziela, 22 czerwca 2025

KULTURA

Kraków w obiektywie Adama Bujaka

poniedziałek, 09 czerwca 2025 12:06 / Autor: Wojciech Sałek
Kraków w obiektywie Adama Bujaka
foto: Biały Kruk
Wojciech Sałek

Wydawnictwo "Biały Kruk" oddaje w nasze ręce album autorstwa mistrza fotografii Adama Bujaka zatytułowany "Kraków. Kultura i naród", który dopełnia esej Joanny Wieliczki-Szarkowej, historyczki i miłośniczki tego królewskiego miasta. I właśnie ta książka Wydawnictwa "Biały Kruk" będzie do zdobycia po 19.00 w audycji "Książki z Plusem".

Można zamknąć oczy na przeszłość, potraktować zabytki jak skansen, a zajmować się tylko oznakami współczesności, która ma dostarczać nieustannej rozrywki. Takie płytkie spojrzenie na królewskie miasto Kraków, dumną stolicę Rzeczypospolitej w czasach jej świetności, jest jednak zupełnie obce zakochanemu w swym rodzinnym mieście mistrzowi fotografii Adamowi Bujakowi. Potrafi on nieustannie odkrywać w podwawelskim grodzie coś nowego. Umie dostrzec detale, które innym umykają, zachwycić się pięknem dzieł sztuki czy architektury, ale i urodą miejskiego krajobrazu. Autor tego albumu patrzy okiem kamery przez pryzmat wielowiekowej polskiej tradycji i kultury oraz polskiego narodu, które od zarania zakorzenione są w chrześcijaństwie.

Za dawnym dziejopisem Janem Długoszem uważa Adam Bujak Kraków za całej Polski ozdobę, za warowną ostoję i macierz wszystkich Polaków. Za św. Janem Pawłem II zaś chodzi po wawelskiej katedrze jak po sanktuarium i skarbcu polskiej, już 12-wiekowej historii. Od Wawelu więc zaczyna się ta wspaniała fotograficzna opowieść, do której pięknym wstępem jest kapitalnie napisany esej historyczki Joanny Wieliczki-Szarkowej, autorki również pełnej podziwu dla królewskiego miasta.

Z Wawelu udajemy się następnie na spacer po mieście śladami polskich królów, niezłomnych bohaterów, świętych, a także artystów, którzy pozostawili po sobie w Krakowie niezatarte piętno i trwały dorobek. Dłużej zatrzymujemy się na Rynku Głównym, by przyjrzeć się tamtejszym zabytkom, w tym świątyniom. Potem odwiedzamy kościoły i sanktuaria w innych częściach miasta, uniwersytet, nekropolie, podziwiamy pozostałości murów obronnych i niespiesznie chodzimy po Plantach. Choć cały album obfituje w piękne fotografie, szczególnie niezwykłe ujęcia zrobione o różnych porach dnia i roku odnaleźć możemy w rozdziale zatytułowanym „Fantazje”. Żeby przekonać się, jak żywa jest w Krakowie tradycja, obserwujemy także kultywowane w mieście zwyczaje i obchody świąt. Nie pomijamy przy tym interesujących i inspirujących aspektów nowoczesności w pradawnym grodzie Kraka, które również znajdują się w orbicie zainteresowań mistrza Adama Bujaka. Ten album jest wspaniałym wizerunkiem tego miasta-świadka potęgi Rzeczypospolitej.

źródło: https://bialykruk.pl/