PORT LOTNICZY WARSZAWA RADOM
Radom stolicą województwa z międzynarodowym lotniskiem?
Podział województwa mazowieckiego to szansa dla całego regionu - przekonywał dr Łukasz Zaborowski z Instytutu Sobieskiego i ekspert od planowania przestrzennego, który był gościem Radia Plus Radom. Jego zdaniem hasło: "Radom stolicą województwa z międzynarodowym lotniskiem" nabiera coraz realniejszych kształtów.
Dr Zaborowski zwrócił uwagę, że wszelkie inwestycje transportowe są ważne dla regionu i radomskiego lotniska. Przypomniał, że strategia PPL zakłada czas dojazdu do lotniska w 90 minut dla 5,3 mln potencjalnych podróżnych.
Czy zatem drogowcy i kolejarze zdążą zrealizować inwestycje przed otwarciem lotniska w 2022 roku - pytaliśmy naszego gościa, bowiem kilka dni temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozwiązała umowę z firmą, która buduje odcinek trasy S7 od Tarczyna do Lesznowoli.
- To jest problem, który występuje po stronie warszawskiego oddziału GDDKiA. Proszę zwrócić uwagę, że ten oddział twierdził, że nie jest w stanie wykonać budowy trasy 7 na odcinku Radom-Skarżysko-Kamienna. Prace wykonał świętokrzyski oddział i mamy dzisiaj piękny odcinek drogi. Odnoszę wrażenie, że warszawski oddział niekoniecznie chce realizować inwestycje w regionie radomskim - mówił Łukasz Zaborowski. Dodał, że podobny problem występuje przy planowaniu trasy S12.
- Mówimy o ważnych traktach drogowych, które będą miały wpływ na lotnisko w Radomiu. Nie można budować trasy S12 oddalonej o 10 km od lotniska. Jedna z koncepcji zakłada realizację tego zadania w odległości 4 km. Nawet samorządowcy chcą tego wariantu, a dyrekcja warszawskiego oddziału GDDKiA ma całkowicie inne plany - dodał Łukasz Zaborowski.
Gość Radia Plus Radom kolejny raz zachęcił do zbudowania spójnej wizji rozwoju miasta tak, aby wykorzystać szanse jaką jest lotnisko. - Mówię tutaj o roli miasta jako lidera i animatora wielopoziomowego rozwoju. Mówię o inwestycjach komplementarnych, pewnej wizji rozwoju. Czas na ambitne projekty pozwalające miastu na znaczące podniesienie jego konkurencyjności i atrakcyjności - mówił dr Zaborowski.
Według Łukasza Zaborowskiego wydzielenie Warszawy z województwa mazowieckiego ze stolicą w Radomiu jest dobrym prognostykiem dla miasta i regionu. - Podział województwa mazowieckiego może być szansą dla Radomia na skierowanie środków na realizację projektów rozwojowych, komplementarnych z lotniskiem na poziomie regionalnym - powiedział dr Łukasz Zaborowski. Zgodził się z opinią, że Radom stolicą województwa z międzynarodowym lotniskiem, kierowanym przez operatora branżowego jest ogromna szansą, na którą Radom czeka ponad 40 lat.