#Popołudnie Plus
Piękne strofy literackie na Dzień Zakochanych
Czy mówiąc o miłości w literaturze możemy zacząć od klasyki, czyli Romea i Juli? Czy trzeba cofnąć się do Pieśni nad Pieśniami albo opowiedzieć historię Tristiana i Izoldy. Literatura od zawsze opisywała miłosne historie, i ciągle powraca do tego tematu.
Miłość... Zajmowali się nią filozofowie, opowiadają o niej religie, próbują ją opisywać poeci. W Zakochanym Tygodniu Radia Plus Radom szukaliśmy miłosnych akcentów w kulturze i znaleźliśmy je w powieściach, wierszach, tych polskich jak i zagranicznych.
Czytając wielkich poetów odnajdujemy temat miłości nieszczęśliwej a nieraz nawet tragicznej. A jak to wygląda jeśli chodzi o polską literaturę? Nam może nieraz przychodzi na myśl Kmicic i Oleńka czy "malinowy chruśniak" Leśmiana...
A czy w programie nauczania, w liceum, są te dzieła literatury o których rozmawialiśmy? Czy dziś młodych ludzi interesują takie miłosne historie?
Naszym gościem była Katarzyna Gaczyńska , polonistka i nauczyciel filozofii VII LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomiu, z którą rozmawiał Wojtek Sałek::
– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy? – Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.
Alan Alexander Milne – Kubuś Puchatek