REGION
Sieć szerokopasmowa ma operatora
Projekt, w swym zamierzeniu, ma służyć pobudzeniu rynku usług szerokopasmowych w miejscach, w których do tej pory dla operatorów dostępowych było to nieopłacalne. Wybudowana w ramach projektu sieć ma charakter szkieletowo-dystrybucyjny. Oznacza to, że jej głównym zadaniem jest stworzenie na poziomie gminy, tzw. punktu dostępu do usług hurtowych, natomiast by podłączyć konkretne gospodarstwa domowe do internetu konieczne jest zaangażowanie „operatorów ostatniej mili”, czyli lokalnych lub regionalnych firm telekomunikacyjnych, które przy wykorzystaniu środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (2014-2020) wybudują przyłącza od regionalnej sieci szerokopasmowej do klienta końcowego. Oznacza to, że regionalna sieć szerokopasmowa województwa świętokrzyskiego wybudowana w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (2007-2013) jest pierwszym krokiem w zapewnieniu powszechnego dostępu do Internetu na terenie województwa, drugi krok muszą zrobić operatorzy dostępowi. To oni będą głównym odbiorcą usług hurtowych oferowanych przez wybranego operatora infrastruktury.
Projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo świętokrzyskie” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Wartość przedsięwzięcia to ponad 200 mln złotych. W ramach projektu wybudowano około 1414 km sieci światłowodowej, 8 węzłów szkieletowych, 135 węzłów dystrybucyjnych. Inwestycja w zamierzeniu ma spowodować spadek cen za dostęp do internetu, stworzy również mieszkańcom nowe możliwości, m.in. do telepracy i e-learningu.
Prace przy budowie sieci zostały zakończone. W ramach projektu prowadzone są także szkolenia z podstawowej obsługi komputera i korzystania z sieci internet. Skierowane są do 998 osób z grupy 45+ na terenie całego województwa. Aktualnie zrekrutowano około 880 osób, z czego przeszkolono już około 600 osób.