Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Wsparcie dla bezdomnych na Mazowszu

wtorek, 05 stycznia 2016 08:43 / Autor: Radosław Mizera
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Radosław Mizera
Na Mazowszu przygotowano 3,4 tys. miejsc w schroniskach i noclegowniach, 24 jadłodajnie oraz punkty medyczne. Opieka organizowana jest przez gminy i organizacje katolickie, wśród nich m.in. Caritas. Od początku roku z wychłodzenia zmarły 4 osoby.

Podczas tegorocznej zimy na Mazowszu bezdomni mają do dyspozycji 72 placówki z 3395 miejscami. Są to zarówno noclegownie, schroniska oferujące czasowe schronienie i pełne wyżywienie, jak i hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Dodatkowo wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych. Pełna lista obiektów znajduje się na stronie internetowej www.mazowieckie.pl, pod banerem Pomoc dla bezdomnych.

Od początku roku z wychłodzenia zmarły 4 osoby. Dzwoniąc na bezpłatną infolinię 987 można uzyskać informacje dotyczące pomocy dla bezdomnych. Pracownicy centrum zarządzania kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie czy punkty pomocy medycznej.

Na Mazowszu działają również 24 jadłodajnie i punkty żywienia. Wydają dziennie ok. 5 tys. posiłków. W Radomiu jadłodajnie prowadzą księża pallotyni przy ulicy Młodzianowskiej, bernardyni przy Żeromskiego i Caritas przy Kościelnej i Grzybowskiej.

Zimą funkcjonują wyspecjalizowane punkty pomocy medycznej – w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W Warszawie do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a).

W 2015 r. wojewoda mazowiecki przekazał prawie 350 tys. zł na programy pomocowe dla osób bezdomnych, realizowane przez organizacje pozarządowe (poradnia dla bezdomnych, streetworking, prowadzenie jadłodajni czy pogotowia interwencji społecznej).

Wojewoda skierował do wszystkich gmin z województwa mazowieckiego pismo z prośbą o podjęcie działań osłonowych wobec osób bezdomnych, zagrożonych bezdomnością oraz osób starszych i ubogich.