REGION
Mazowsze w walce z mukowiscydozą
Będzie to największy w Polsce, a zarazem jedyny na Mazowszu dziecięcy ośrodek leczący tę ciężką, genetyczną chorobę. Dotyka ona jedno na cztery tysiące narodzonych dzieci. Ośrodek powstaje dzięki współpracy pomiędzy Instytutem Matki i Dziecka, samorządem województwa, Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą oraz szpitalem w Dziekanowie Leśnym. Opiekę nad małymi pacjentami sprawować będzie zespół, który do tej pory zajmował się tą chorobą w Zakładzie Mukowiscydozy Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Jak podkreśla prof. Dorota Sands - kierownik Zakładu, w Centrum obok specjalistycznego oddziału powstaną także gabinety konsultacyjne:
Ośrodek powstaje w istniejącym skrzydle szpitala. Remont obejmuje wszystkie poziomy i pomieszczenia, co daje ponad 1800 m2 do modernizacji. Prace budowlane już się kończą, a prace wykończeniowe są już na zaawansowanym poziomie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do czerwca mają zostać zakończone. - Myślę, że jeszcze przed wakacjami zakończymy odbiory, a do końca lipca będziemy mieć wszystkie potrzebne zgody na użytkowanie. I wtedy będziemy mogli zacząć wyposażać obiekt w meble i warty wiele milionów sprzęt medyczny. Ośrodek powinien być gotowy we wrześniu. Od pierwszego października chcemy już przyjmować pierwszych pacjentów – mówi Robert Lasota - dyrektor szpitala w Dziekanowie Leśnym.
Iwestycja finansowana jest z budżetu województwa mazowieckiego. Jej koszt to ponad 9 mln zł. Jak zaznacza Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego - Centrum to bardzo ważna inwestycja:
Centrum Leczenia Mukowiscydozy zajmie trzy piętra. Na parterze znajdą się pokoje czasowego pobytu rodziców pacjentów, pracownie badań czynnościowych, a także szatnie dla personelu. Oddział pobytowy zlokalizowany zostanie na I piętrze. Znajdzie się tam dwanaście pokoi, umożliwiających jednoczesną hospitalizację 20 pacjentów, w tym nawet 12 z mukowiscydozą. We wszystkich salach chorych będą osobne łazienki. Na drugim piętrze planowane jest utworzenie ambulatorium w systemie rooming-in. Znajdą się tam także pokoje badań dla pacjenta z rodziną, punkt pielęgniarski, pokoje diagnostyczno-zabiegowe, a także pomieszczenia biurowe.