Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

REGION

Wieniawa buduje kanalizację

piątek, 10 czerwca 2016 08:48 / Autor: Radosław Mizera
epiotrkow.pl
Radosław Mizera
Rozpoczyna się budowa kanalizacji sanitarnej w Wieniawie w powiecie przysuskim. To jedna z ostatnich gmin w regionie radomskim bez takiej infrastruktury. Prace pochłoną ok. 4 000 000 złotych, choć wartość kosztorysowa przedsięwzięcia przed rozstrzygniętym przetargiem była ponad dwa droższa.

Wójt gminy Krzysztof Sobczak powiedział, że ze względów praktycznych inwestycja została podzielona na kilka etapów. Pierwszy etap obejmuje wybudowanie odcinka tranzytowego w kierunku przepompowni ścieków zlokalizowanej przy drodze gminnej z Kłudna - Bugaj oraz drodze powiatowej do Brudnowa. Budowa obejmuje również sieć na ulicach Przytyckiej, Kasztanowej, Parkowej, Warzywnej, część ulicy Kochanowskiego, pod DK 12, ulicę Rzeczną. W ramach tego etapu powstaną również cztery przepompownie ścieków.

Etap drugi to ulice: Szkolna, Chojniak, Słoneczna oraz sieć tranzytowa na ulicach Warzywna i Sportowa. W ramach tego etapu do sieci kanalizacyjnej zostanie podłączony Zespół Szkół Ogólnokształcących.

Etap trzeci obejmuje ulicę Starowiejską, Kochanowskiego, część Parkowej oraz przepompownię ścieków, a czwarty ulicę ulicę Kochanowskiego od ulicy Rzecznej w kierunku Skrzynna.

- Budowa sieci kanalizacyjnej to wyzwanie zarówno dla budżetu gminy, jak i logistyczne. Zważywszy, że inwestycja przebiegać będzie w drogach gminnych, zostaną one przebudowane, a następnie odtworzona nawierzchnia. Podczas budowy należy zapewnić dojazd do posesji oraz obiektów użyteczności publicznej - informuje Krzysztof Sobczak. Wójt gminy ma nadzieję, że pomimo przejściowych trudności komunikacyjnych i estetycznych, inwestycja przyniesie stawiane przed nią oczekiwania, a mieszkańcy otrzymają długo oczekiwany i upragniony dostęp do sieci kanalizacyjnej:

Wkrótce zostanie utworzona na stronie internetowej gminy zakładka, w której zostaną zamieszczone skany map przebiegu poszczególnych etapów inwestycji. Inwestycja będzie finansowana z pożyczki, którą gmina planuje zaciągnąć w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie. Dodatkowo będzie czynić starania o pozyskanie dofinansowania inwestycji z POiŚ oraz PROW.