REGION
Zdechła świnia – co zrobić?
Od czerwca nasila się choroba afrykańskiego pomoru świń. Główny Inspektorat Weterynarii apeluje: nie zakopujcie martwej trzody chlewnej!
W ostatnim czasie w całej Polsce pojawiają się informacje o nielegalnym zakopywaniu padłej trzody chlewnej. To niebezpieczne zjawisko, bo przyśpiesza przenoszenie się chorób. – Padła trzoda chlewna stanowi materiał kategorii 2. Zwierzęta podejrzane o choroby zakaźne powinny być przekazywane do unieszkodliwienia w zakładach utylizacyjnych kategorii 1 lub 2 – informuje Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii.
W zakładach tego typu padłe zwierzęta utylizowane są z zastosowaniem odpowiednich parametrów i procedur. Stamtąd pozostałości trafiają do zatwierdzonej spalarni. Za przekazywanie do utylizacji padłej trzody hodowcy nie płacą. Pieniądze na tę procedurę pochodzą z budżetu państwa. Pełny wykaz zakładów prowadzących utylizację, a także numery telefonów do zgłaszania padłych zwierząt dostępne są na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. UTYLIZACJA PADŁYCH ZWIERZĄT - ARiMR
Przypomnijmy, że w Polsce obowiązuje całkowity zakaz grzebania zwłok padłych zwierząt gospodarskich. Łamanie tego zakazu może skutkować wysokimi karami pieniężnymi – od 3 000 do 11 000 zł.