REGION
Dzwoń, alarmuj, interweniuj!
22 695 71 22. Warto zapisać ten numer telefonu. To numer interwencyjny, uruchomiony przez wojewodę mazowieckiego, na który można zgłaszać nieprawidłowości w pracy placówek całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi lub w podeszłym wieku.
Raz po raz wychodzą na jaw skandaliczne warunki w niektórych tego typu placówkach. Ostatnio opinię publiczną zbulwersowała sytuacja w domu opieki w Zgierzu. Po pobycie w tej placówce zmarło sześć osób. Okazało się, że nie były tam zachowane jakiekolwiek standardy opieki. Placówka nie miała też pozwolenia wojewody na prowadzenie. W takich i podobnych także mniej drastycznych sytuacjach można korzystać z telefonu interwencyjnego. Dyżur trwa od godz. 8 do 16.
Urzędnicy apelują o ostrożność przy wyborze placówek opieki. Należy sprawdzić czy placówka wpisana do rejestru wojewody, osobiście odwiedzić placówkę, zweryfikować warunki, dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych czy starszych, stan sanitarny, porozmawiać z szefem placówki. Warto dowiedzieć się jaki jest personel w tym miejscu. Należy też dokładnie zapoznać się z umową przed podpisaniem. Tu zalecane jest zwrócenie uwagi na: wyżywienie (liczba posiłków w ciągu dnia, dostęp do drobnych posiłków pomiędzy podstawowymi), zaopatrzenie w leki, pieluchomajtki, środki higieny, proponowane formy aktywności dla mieszkańców (np. zajęcia terapeutyczne, dostęp do prasy, gier, czy jest zapewniona opieka duszpasterska), jaki jest dostęp do świadczeń zdrowotnych (wizyty lekarza POZ, konsultacje specjalistyczne, rehabilitacja, badania laboratoryjne), inne usługi typu fryzjer, obcinanie paznokci itp.