REGION
Opoczno do rewitalizacji
Powstaje program rewitalizacji Opoczna. Jest szansa, że dzięki niemu stare miasto odzyska swój dawny charakter. Ale nie tylko.
Kiedyś rewitalizacja kojarzyła się wyłącznie z modernizacją infrastruktury, remontem pojedynczych budynków. Dzisiaj proces rewitalizacji definiowany jest szerzej. Chodzi o wyprowadzenie ze stanu kryzysowego zdegradowanych obszarów. Proces ten ma być prowadzony w sposób kompleksowy, uwzględniający działania zarówno na rzecz lokalnej społeczności, ale również przestrzeni i gospodarki.
W Opocznie powstał, powołany przez burmistrza, specjalny komitet rewitalizacji, który jako organ doradczy chce również wyrażać swoje opinie oraz zajmować stanowiska w sprawach dotyczących przygotowania, prowadzenia i oceny rewitalizacji. Przewodniczącym komitetu został radny miejski Wiesław Turek. Wyjaśnia on, jaki obszar ma być objęty planowaną rewitalizacją Opoczna.
Wiesław Turek mówi również, na czym konkretnie miałyby polegać działania w ramach rewitalizacji.
Jednym z pomysłów jest przywrócenie rynkowi jego dawnej funkcji. Chodzi o to, by plac Kościuszki był znów miejscem, które chcą odwiedzać opocznianie.
W połowie października na zaproszenie burmistrza Opoczna Rafała Kądzieli studenci z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prowadzili badania w Opocznie. Pod kierunkiem doktor Dagmary Kociuby została sporządzona inwentaryzacja przestrzeni publicznej, która może okazać się cennym opracowaniem w kontekście programu rewitalizacji. Na temat rewitalizacji prowadzone były również konsultacje społeczne.
Zwolennicy rewitalizacji mają nadzieję, że pieniądze na realizację planowanych zadań uda się pozyskać z funduszy unijnych.