Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

REGION

Najlepiej w Białobrzegach, najgorzej w Iłży

czwartek, 17 listopada 2016 06:59 / Autor:
Najlepiej w Białobrzegach, najgorzej w Iłży
fot. http://warszawa.stat.gov.pl

W Radomiu jest niższy poziom życia niż w Serocku, Grójcu, Żurominie czy Sulejówku. Tak wynika z analizy Urzędu Statystycznego w Warszawie za 2014 rok.

Badaniem objętych zostało 85 miast w woj. mazowieckim. Pod uwagę brane były m.in. warunki mieszkaniowe, rynek pracy, ochrona zdrowia, kultura, oświata i edukacja oraz ochrona środowiska naturalnego w poszczególnych miastach. Miasta te zostały podzielone na cztery grupy ze względu na wskaźnik poziomu życia. Najwyższym poziomem życia w byłym województwie radomskim mogą cieszyć się mieszkańcy Grójca, średnim zadowolić się muszą mieszkańcy Białobrzegów, Lipska, Zwolenia. Wśród miast o niskim poziomie życia są: Radom, Kozienice, Przysucha, Skaryszew. Warto tu zauważyć, że w tej samej grupie jest również Płock. Najniższy poziom występuje w Pionkach, Szydłowcu, Iłży.

Statystyki wskazują na to, że poziom życia rośnie wraz ze zbliżaniem się do Warszawy. Mowa o miastach, znajdujących się nie dalej niż 45 km od stolicy, które cechują się niskim bezrobociem, dogodnymi warunkami komunikacji i mieszkaniowymi. Co ciekawe badania wskazują, że na poziom życia bardzo mały wpływ ma status administracyjny. Najwyższy poziom życia występuje w miastach, będących siedzibą gmin miejskich, a najniższy w przypadku miast, będących siedzibą gmin miejsko - wiejskich. Większa korelacja jest odnośnie wskaźników migracyjnych. Mieszkańcy opuszczają miasta o niższym poziomie i przenoszą się do miast o wyższym poziomie. Można to wyraźnie zaobserwować szczególnie na przykładzie Szydłowca, Pionek i Iłży. Wszędzie tam topnieje liczba mieszkańców.

Radom jest co prawda drugim miastem w województwie mazowieckim pod względem liczby mieszkańców, ale ma najniższy poziom życia z tzw. miast subregionalnych (Radom, Płock, Ciechanów, Ostrołęka, Siedlce). Zdecydowały
o tym przede wszystkim: najmniejsza liczba pracujących na 1 tys. ludności, największa liczba uczniów na jeden oddział w gimnazjum oraz najmniejsza powierzchnia użytkowa mieszkania na 1 osobę. To właśnie Radom ma też najwyższe ujemne saldo migracji. Z drugiej strony Radom góruje nad pozostałymi miastami subregionalnymi, jeśli chodzi o wskaźnik przedsiębiorczości wśród mieszkańców.  Dodajmy, że Radom zajmuje dopiero 63. lokatę wśród wszystkich 85 miast.

Warto zanalizować poziom życia wśród jedenastu miast subregionu radomskiego. Aż pięć cechuje się niskim poziomem życia, trzy - najniższym. Trzy miasta (Białobrzegi, Lipsko, Zwoleń) mają średni poziom życia. Najgorzej jest w Iłży (przedostatnie miejsce w rankingu), a najlepiej w Białobrzegach. Co ciekawe najwięcej, bo 430 osób pracujących na tysiąc ludności mieszka w Lipsku. Najwięcej przedsiębiorców na tysiąc mieszkańców jest z kolei w Skaryszewie (109). Najmniejsze miasto Wyśmierzyce ma dwa rekordy: największa przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania na osobę (31,9) i największa liczba wypożyczeń na czytelnika (24,8). W Kozienicach natomiast jest najgęstsza sieć aptek (1 na 1 km kw.). Mimo niskiej lokaty ogólnej w Pionkach jest największe zagęszczenie sieci kanalizacyjnej na 100 km kw. (481,5).

źródło: http://warszawa.stat.gov.pl