REGION
Mazowsze podzielone
Podział województwa mazowieckiego staje się faktem. Europejski Urząd Statystyczny zaakceptował propozycję Ministerstwa Rozwoju, aby podzielić województwo na dwie jednostki statystyczne NUTS 2. Ma to pomóc w przyszłości w pozyskiwaniu funduszy unijnych przez biedniejsze samorządy.
Nowy podział wejdzie w życie w 2018 roku, a więc będzie zastosowany w podziale środków unijnych w ramach perspektywy budżetowej po 2020 roku. – Zależy nam na tym, by Polska w kolejnym rozdaniu budżetu UE otrzymała jak najwięcej pieniędzy. Statystyczne wyodrębnienie Warszawy wraz z okolicznymi powiatami zakwalifikuje pozostałą część województwa do wyższego wsparcia po 2020 r. – mówi wiceminister Jerzy Kwieciński.
O zmianę Polska wnioskowała w lutym tego roku, gdyż w innym wypadku województwo mazowieckie mogłoby nie dostać kolejnych pieniędzy ze względu na zbyt wysokie PKB ( w 2013 roku ponad 160 proc. średniej krajowej). Liczby nie oddają jednak dużego zróżnicowania w województwie mazowieckim. Najbogatsza jest Warszawa (ponad 290% średniej krajowej) i okoliczne powiaty. Podregion radomski, ostrołęcki czy ciechanowski ma cztery razy niższy poziom PKB. Znacznie gorzej jest w pozostałej części Mazowsza. – Podział taki jest korzystny z punktu widzenia polityki regionalnej. Łatwiej będzie ją prowadzić. W kolejnej perspektywie finansowej na Mazowszu będą realizowane dwa regionalne programy operacyjne. Zniknie dysonans czy te działania powinny silnie wspierać samą Warszawę, czy koncentrować się na mniej zamożnych obszarach województwa – podkreśla Jerzy Kwieciński.
Nowy podział statystyczny sprawia, że liczba jednostek poziomu NUTS 2 w Polsce wzrośnie z szesnastu do siedemnastu. NUTS 2 warszawski stołeczny będzie obejmował 10 powiatów: miasto stołeczne Warszawa, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, wołomiński, grodziski, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni. To ok. 2 967 tys. mieszkańców. Natomiast jednostka statystyczna NUTS 2 mazowiecki regionalny skupiała będzie 2 367,5 tys. mieszkańców.