REGION
Muzeum w Iłży ma już 40 lat
Obchody jubileuszu Muzeum w Iłży
Wystawa pt: Kadrowanie pamięci i sesja naukowa towarzyszyły jubileuszowi 40 lecia Muzeum Regionalnego w Iłży. Uroczystości odbyły się w niedzielę, 2 grudnia w sali Zespołu Szkół Publicznych im. Stanisława Staszica w Iłży. Gości przywitała dyrektor muzeum, Beata Bujakowska. Następnie wykład „Iłża w świetle najnowszych badań archeologiczno-architektonicznych” wygłosił Zbigniew Lechowicz. Witold Bujakowski zaprezentował „Najciekawsze zabytki archeologiczne Muzeum Regionalnego w Iłży”, Łukasz Babula „St. Pastuszkiewicz – życie i twórczość”, Sebastian Piątkowski - „Iłża i region w okresie wojny polsko-bolszewickiej”. Sesję zamknął Paweł Nowakowski wykładem „Porządki ogniowe w dawnej Polsce”.
W ramach uroczystości jubileuszowych została otwarta wystawa pt: Kadrowanie pamięci.
Placówkę muzealną w Iłży zaczęli tworzyć iłżeccy regionaliści, głównie A. Bednarczyk w 1971 roku. Pierwotna nazwa to Muzeum Ziemi Iłżeckiej. 1 stycznia 1976 roku muzeum zostało upaństwowione otrzymało statut i nazwę Muzeum Regionalne w Iłży.
W trakcie 40 lat działalności muzeum kierowało swoje zainteresowanie głównie na najważniejszą działalność statutową, czyli gromadzenie dóbr kultury reprezentatywnych dla historii, kultury ludowej, sztuki i archeologii. W przypadku niektórych kategorii szczególnie z zakresu etnografii, najważniejsza była kontynuacja kolekcji muzealnych związanych z regionem i dokumentujących lokalna historię. Stąd największe zbiory liczące ok. 1000 eksponatów stanowi ceramika z Iłży i okolic.
W odniesieniu do dóbr kultury dokumentujących regionalną historię zbiory powiększyły się znacznie dzięki darom, które muzeum otrzymało w ostatnich latach 2007 – 2015 od mieszkańca Krakowa, Ryszarda Górniaka. Owocem kilkuletniej współpracy było zrealizowanie wystawy „Przywrócić Iłży blask”, która jest obecnie ekspozycją stałą muzeum dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Iłży, który dofinansował placówkę. Muzeum w ciągu 40 lat swojej działalności podjęło się także prowadzenia badań i prac wykopaliskowych, które zaowocowały pozyskaniem eksponatów dla muzeum.
Prace prowadzone w Iłży finansowane były przez Generalnego Konserwatora Zabytków. Cenne obiekty z prac wykopaliskowych znalazły się w zbiorach iłżeckiego muzeum, prezentowane były na wielu wystawach, a najcenniejsze znaleziska z Łączan na wystawie „Wandalowie strażnicy bursztynowego szlaku” w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie i wystawie „W kraju Liwi i Ursusa” w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz w Bevern w Dolnej Saksoni i Badisches Landesmuseum w Karlsruhe.
Muzeum współpracuje z Państwowym muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Archeologicznym w Warszawie Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, Muzeum i. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, Muzeum Regionalnym w Kozienicach.
Oprócz wystaw z własnych zbiorów muzeum zorganizowało w latach 1989 – 2016 116 wystaw czasowych o różnorodnej tematyce: historycznej, etnograficznej, przyrodniczej, archeologicznej, geologicznej oraz wernisaże malarskie i fotograficzne. W ścisłym związku z wystawami pozostają wszelkie formy ich udostępniania takie jak lekcje muzealne, które stanowią zasadniczą część działalności edukacyjnej.
Corocznie w noc świętojańską wspólnie z Miejsko Gminną Biblioteką Publiczną i Miejsko Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Domem Kultury Muzeum organizuje plenerową imprezę - Noc Świętojańska. Od kilku lat włącza się też w obchody Nocy Muzeów.
Iłżecką placówkę zwiedza corocznie ponad 1000 turystów z czego ok.70% stanowi młodzież szkolna i dzieci.
Muzeum Regionalne w Iłży prowadzi również działalność turystyczną polegającą na oprowadzaniu wycieczek po Iłży i zabytkowych ruinach XIV w. zamku biskupów krakowskich z basztą i tarasem widokowym oraz prowadzi sprzedaż pamiątek regionalnych. Od momentu udostępnienia baszty dla zwiedzających odwiedziło ją już ponad 100.000 osób.