REGION
Młodzież z Mazowsza w Teatrze Polskim
11 amatorskich teatrów z Mazowsza zgłosiło się do IV edycji Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu organizowanego wspólnie przez samorząd województwa mazowieckiego i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. W tym roku młodzi aktorzy stawili czoła dziełom francuskiego komediopisarza – Jean-Baptiste’a Poquelina, czyli Moliera.
Do ścisłego finału zakwalifikowało się pięć zespołów. Każdy z nich zaprezentował spektakl na podstawie dzieł patrona tegorocznej edycji – Moliera. Na deskach Teatru Polskiego przedstawiane były dramaty „Skąpiec”, „Świętoszek” i "Szkoła Żon", ale pojawiły się także adaptacje „Don Juana” „Latającego lekarza”, „Mieszczanina szlachcicem”, „Chorego z urojenia” oraz „Pociesznych wykwintniś”.
Zmagania aktorów oceniała komisja konkursowa pod przewodnictwem wybitnego aktora Andrzeja Seweryna. Najlepsza okazała się młodzież z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, która zdobyła uznanie jury za spektakl „Świętoszek”, „Skąpiec”, „Chory z urojenia”, „Szkoła żon”. Komisja postanowiła również przyznać specjalne wyróżnienie dla spektaklu „Latający lekarz”, „Mieszczanin szlachcicem”, „Świętoszek” przygotowanego przez CXIX Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kuronia w Warszawie. Nagrodą była prezentacja całego spektaklu podczas Gali Finałowej.
– Ten konkurs to nie tylko doskonała okazja dla młodych pasjonatów sztuki teatralnej do zaprezentowania swojego talentu, ale przede wszystkim szansa na doskonalenie swojego warsztatu pod okiem profesjonalistów – podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Podobnie jak przy poprzednich edycjach konkursu, również podczas tegorocznej z młodzieżą współpracowali znani i lubiani aktorzy, a także teatrolodzy, wykładowcy Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie oraz reżyserzy. W tym roku młodych aktorów wspierał wybitny reżyser, były dyrektor Comédie-Française, znawca Moliera Jacques Lassalle.
Festiwal Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu organizowany jest od 2013 r. Każda z edycji poświęcona jest sylwetce i twórczości innego dramatopisarza. Był już Aleksander Fredro, William Szekspir i Sławomir Mrożek. Bohaterem tegorocznej edycji był francuski komediopisarz Molier – uważany za jednego z najwybitniejszych twórców europejskiej literatury XVII wieku.