Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

REGION

Samorządność zagrożona?

wtorek, 03 stycznia 2017 14:32 / Autor: Radosław Mizera
Samorządność zagrożona?
Radosław Mizera

Marszałkowie, starostowie, burmistrzowie i wójtowie protestują przeciwko kolejnym inicjatywom rządowym uderzającym w polskie samorządy. Według nich, obecnie mamy do czynienia z ponownym procesem centralizacji kraju. Innego zdania są politycy PiS. 

Samorządowcy są zdania, że bez ich wiedzy i zgody, odbierane są krok po kroku kolejne kompetencje i uprawnienia. - Sukcesywnie i z pełną świadomością rozmontowywana jest nasza samorządność przez lata stawiana przez ekspertów za wzór najbardziej udanej reformy po okresie transformacji – argumentują polscy samorządowcy. Dlatego powołali został Ruch Obrony Polskiej Samorządności.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik powiedział, że w ostatnich dniach roku urząd otrzymał pismo z Ministerstwa Sportu, informujące o „reorientacji instytucjonalnej” koniecznej w przypadku realizacji Programu Rozwoju Bazy Sportowej w oparciu o środki z Totalizatora Sportowego. - W praktyce oznacza to, że to ministerstwo będzie decydowało o tym, jakie inwestycje sportowe powstawać będą w naszych gminach i miastach:

 Zdaniem obecnych na konferencji samorządowców, rząd modyfikując szereg ustaw, powinien przede wszystkim zaproponować kompleksową koncepcję podziału zadań pomiędzy administrację rządową a samorządy terytorialne. Magdalena Biernacka, starosta nowodworski. 

Podobnego zdania jest Stefan Krajewski członek zarządu województwa podlaskiego:

Zdaniem samorządowców bulwersujące jest również to, że decyzje podejmowane są za plecami samorządów. Od pewnego czasu w polskim Sejmie praktykowana jest metoda zgłaszania tzw. poselskich projektów ustaw. Metoda ta, w przeciwieństwie do projektów rządowych nie podlega procesowi konsultacji społecznych, w tym także nie jest ona konsultowana z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego – zauważył marszałek Adam Struzik, nawiązując do zmian w ustawie dotyczącej działalność Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Innego zdania jest poseł Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk:

W celu obrony idei samorządności uczestnicy spotkania ukonstytuowali Ruch Obrony Polskiej Samorządności. Jego zadaniem będzie m.in. wspieranie i rozwój samorządności terytorialnej, gospodarczej, zawodowej i organizacji pozarządowych jako podstawowego prawa Rzeczypospolitej Polskiej określonego w art. 15, 16 i 17 Konstytucji; rozwijanie i propagowanie postaw i działań sprzyjających zachowaniu i rozwojowi demokratycznego państwa prawnego; wspieranie i rozwój idei społeczeństwa obywatelskiego, promowanie postaw i zachowań obywatelskich.