Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Jedyne takie na Mazowszu

środa, 04 stycznia 2017 15:07 / Autor: Radosław Mizera
Jedyne takie na Mazowszu
Radosław Mizera

Trzy kondygnacje, 1,4 tys. m² powierzchni użytkowej, najwyższe międzynarodowe standardy, nowoczesny sprzęt i co najważniejsze – komfort dla małych pacjentów i ich rodziców. W Dziekanowie Leśnym otwarto największy w Polsce, a zarazem jedyny na Mazowszu dziecięcy ośrodek leczący mukowiscydozę. Pierwsi mali pacjenci zostaną przyjęci już 9 stycznia. Opiekę nad nimi będzie sprawował doświadczony zespół Kliniki Mukowiscydozy IMiD. Samorząd województwa przekazał na tę inwestycję 6,3 mln zł.

Centrum Leczenia Mukowiscydozy to efekt współpracy między Instytutem Matki i Dziecka, Samorządem Województwa Mazowieckiego, Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą a placówką. – Mukowiscydoza to ciężka choroba genetyczna, która wymaga stałego i kompleksowego leczenia. Równie ważne jak samo leczenie są warunki w jakich się ono odbywa. Nowe Centrum Leczenia Mukowiscydozy zapewni młodym pacjentom i doskonałą opiekę medyczną, i odpowiednie warunki sanitarne. Szpital w Dziekanowie Leśnym to od dziś najważniejsza placówka leczenia mukowiscydozy w kraju – podkreśla marszałek Adam Struzik. 

Do szpitala w Dziekanowie Leśnym została przeniesiona Klinika Mukowiscydozy Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie – jedyny na Mazowszu ośrodek leczący mukowiscydozę. Powstało w ten sposób Centrum Leczenia Mukowiscydozy.  Jest to nowy ośrodek w placówce, mieszczący się w odrębnym szpitalnym pawilonie IVA. Tworzą go część – ambulatoryjna, diagnostyczna oraz szpitalna. Inwestycja objęła nie tylko kompleksowy remont, ale też zakup wyposażenia, w tym sprzętu i aparatury medycznej. Odnowiony oddział spełnia najwyższe międzynarodowe standardy leczenia chorych na mukowiscydozę.

Centrum obejmie swoją opieką grupę ponad 400 dzieci chorych na mukowiscydozę, które dotychczas leczone były w IMiD-zie. Na nowym oddziale pracować będzie wielodyscyplinarne grono specjalistów m.in.: lekarze, fizjoterapeuci, dietetycy i psycholog.