REGION
Rakietowe porozumienie PGZ
Skarżyskie Mesko może być partnerem koncernu rakietowego MBDA. 2 lutego Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę o współpracy.
Porozumienie o współpracy PGZ z MBDA dotyczy systemów rakietowych i rakiet. Zakłada również transfer nowoczesnych technologii rakietowych do spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wśród spółek z Grupy PGZ, które mogą zostać zaangażowane w kooperację z MBDA jest m.in. skarżyskie Mesko.
Porozumienie dotyczy zarówno obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, jak i morskich i powietrznych systemów rakietowych. MBDA zadeklarowało także wolę przekazania stronie polskiej know-how i możliwość włączenia polskich spółek przemysłu obronnego w międzynarodowy łańcuch dostaw.
Na mocy porozumienia zakłady przemysłowe wchodzące w skład Grupy PGZ zyskują możliwość rozpoczęcia współpracy z MBDA w zakresie pocisków rakietowych, wyrzutni, systemów dowodzenia i kierowania, systemów transmisji danych, wozów wsparcia, integracji systemu, zarządzania programem, serwisowania oraz szkolenia.
– To krok w stronę budowy kompetencji Polskiej Grupy Zbrojeniowej w dziedzinie szeroko rozumianych technik rakietowych. Po wielomiesięcznych negocjacjach doszliśmy do porozumienia, dotyczącego szerokiej kooperacji i wymiany technologii pomiędzy firmami wchodzącymi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz firmami, które funkcjonują w ramach MBDA. To daje nam pewność, że będziemy w stanie uzyskać kompetencje i zrealizować szereg programów wojskowych, zwłaszcza program obrony przeciwlotniczej „Narew”, ale także inne programy. To dla nas bardzo ważny dzień, otwierający przed nami perspektywę kooperacji między przemysłem obronnym w krajach europejskich, które należą do NATO – powiedział Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
– Podpisana dziś umowa strategiczna formalizuje plany długofalowego zaangażowania MBDA w Polsce i pozwala nam, by wraz z PGZ, zrobić duży krok naprzód w zakresie wsparcia Polski na drodze do pozyskania najnowszych technologii rakiet i systemów rakietowych. Rdzeniem strategii MBDA, od założenia firmy w 2001 r., było promowanie skutecznej i trwałej współpracy w Europie. Jest to najlepszy sposób na rozwijanie możliwości przemysłu obronnego w kraju partnerskim, który następnie ma zagwarantowany swobodny dostęp do technologii. Nasze podejście spełnia oczekiwania Polski w kwestii suwerenności i swobody użycia. Podpisanie tej umowy jest ważną inicjatywą dla osiągnięcia niezależności i jest czymś, czego MBDA szczerze chce dla Polski – dodał Paul Stanley, wiceprezes MBDA w Europie.