REGION
Poszukają miejskich murów
W połowie maja rozpoczną się prace archeologiczne na dziedzińcu opoczyńskiego muzeum.
Siedziba opoczyńskiego muzeum znajduje się w dawnym zamku. Jego początki sięgają XIV wieku i wiążą się z osobą króla Kazimierza Wielkiego. Zamek powstał wraz z murami miejskimi i usytuowany został w ich obrębie. Prace archeologiczne mają na celu odnalezienie w ziemi śladów tych średniowiecznych zabudowań. Okazją do ich przeprowadzenia jest planowana przebudowa zamkowego dziedzińca. Ma być on odsłonięty i bardziej dostępny dla mieszkańców, wyjaśnia Adam Grabowski, dyrektor muzeum.
Prace archeologiczne na dziedzińcu opoczyńskiego zamku przeprowadzi Błażej Muzolf z Uniwersytetu Łódzkiego. Już wiadomo, że wykonanych zostanie pięć wykopów, głównie przy budynku zamku. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie ma nadzieję, że dzięki tym pracom uda się odkopać chociaż fragment murów miejskich. Adam Grabowski liczy również na to, że planowane na połowę maja działania będą początkiem dalszych prac archeologicznych w okolicach dawnego opoczyńskiego zamku.
Takimi pracami archeologicznymi można byłoby objąć park znajdujący się obok zamku. Tam, jak wyjaśnia dyrektor, znajdował się narożnik miasta. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo odnalezienia pod ziemią pozostałości murów miejskich. Póki co takich pozostałości archeolodzy szukać będą na zamkowym dziedzińcu. Prace rozpoczną się w połowie maja, potrwają do końca czerwca.