Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Zamek odzyska część dawnego blasku

środa, 17 maj 2017 14:09 / Autor: Radosław Mizera
Zamek odzyska część dawnego blasku
Radosław Mizera

Wkrótce rozpoczną się kolejne prace na zamku w Iłży. Został ogłoszony przetarg na konserwację ruin średniowiecznego grodu biskupów krakowskich.

Zakres robót obejmuje przeprowadzenie prac konserwacyjno-adaptacyjnych w północnej oraz zachodniej części zamku górnego. Oprócz zabezpieczenia istniejących ostańców zaplanowano również zagospodarowanie przestrzeni na cele turystyczne. Powstaną m.in. tarasy widokowe, kilka pomieszczeń będzie można zagospodarować na cele np. wystawiennicze, dla odwiedzających zostanie udostępniona piwnica. Zastępca burmistrza Marek Łuszczek:

W tegorocznym budżecie Iłży na ten cel zabezpieczono 500 tys. złotych. Ale potrzeby finansowe są większe:

To już kolejny etap renowacji zamku. W 2009 roku grupa archeologów przeprowadziła badania południowej części zamku górnego, podczas których zostały odsłonięte cztery pomieszczenia. Zespół architektów opracował wtedy koncepcję zagospodarowania wzgórza oraz projekt na konserwację i adaptację odsłoniętych pomieszczeń. Prace zostały wykonane w latach 2012-2014. Udało się wzmocnić i nadmurować ostańce średniowiecznych murów, pomieszczenia zostały zadaszone, a wewnątrz ułożono posadzki z materiałów zbieżnych z oryginałem.

Obecnie w zagospodarowanych pomieszczeniach znajduje się wystawa poświęcona dziejom zamku, a dla turystów ostatnio została odsłonięta studnia zamkowa. W wieży już działa sklepik z pamiątkami.

Otwarcie ofert na konserwację adaptację ruin zamku górnego w Iłży odbędzie się 29 maja. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, prace zostaną zakończone w 2018 roku.

Na przełomie XIII i XIV wieku Iłża stała się samodzielną kasztelanią majątkową biskupów krakowskich. W tym czasie biskup Jan Grot rozpoczął budowę murowanego zamku. Następnie zamek był przebudowywany przez kolejnych biskupów. Po potopie szwedzkim zamek został mocno zniszczony. Przejęcie majątku biskupów przez rząd w 1788 roku przyczyniło się do niszczenia zamku, a pożar z XIX w. przypieczętował jego los. Zamek gościł polskich królów m.in. Władysława Jagiełłę, Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta Starego i Zygmunta III Wazę.