REGION
Mazowieckie zabytki z unijnym dofiansowaniem
Obiekty zabytkowe na Mazowszu otwierają się dla turystów. Kolejnych czternaście projektów otrzyma unijne dofinansowanie. Dzięki pieniądzom przejdą one rewitalizacje, remonty czy adaptacje na cele kulturowe.
Wśród inwestycji, które otrzymają unijne granty jest renowacja Bazyliki Mniejszej oraz XVIII-wiecznej Dzwonnicy w Myszyńcu. Realizacja projektu wpłynie na rozwój turystyki w regionie, a także przyczyni się do wzrostu aktywności społecznej. Gmina Somianka natomiast odrestauruje zabytkowy budynek pałacu w Kręgach. Zabytek ma przyciągnąć jeszcze większą liczbę turystów. Z unijnego dofinansowania mogą liczyć też zabytkowe kościoły na terenie gminy Stara Kornica. Poddane one zostaną remontom poprzez odnowienie elewacji, renowację dachów, wież kościelnych i dzwonów. Unijne wsparcie trafi również do Woli Rasztowskiej, gdzie zostaną odrestaurowane zabytkowe piwnice Pałacu Łuszczewskich, a XVII-wieczny park przejdzie rewitalizację. Zostanie on zaaranżowany w sposób odzwierciedlający czasy jego powstania.
W regionie radomskim wsparcie uzyskała gmina Kozienice na renowację zabytkowej oficyny, budynku wieży, zbiornika fontanny w Zespole Pałacowo–Parkowym. Wartośc projektu to ponad 8 mln z czego dofinansownaie wynosi 3,5 mln złotych.
- Ratujmy zabytki, to hasło obowiązuje w całym kraju i mobilizuje wszystkie samorządy. Zabytki to nasze dziedzictwo kulturowe, o które należy dbać, aby przetrwały dla następnych pokoleń. Fundusze unijne bardzo pomagają przeprowadzać te kosztowne inwestycje. W ramach tego naboru wartość projektów przekracza 160 mln zł, a unijne dofinansowanie to przeszło 93,3 mln zł – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Na liście rankingowej znalazło się w sumie czternaście nowych inwestycji, a do beneficjentów trafi niemal 21,5 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Łącznie na liście rankingowej znajduje się 37 projektów z dofinansowaniem w wysokości ponad 93,3 mln złotych.