Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Bombowy rok

piątek, 12 stycznia 2018 10:26 / Autor: Marcin Prejs
Bombowy rok
fot. KPP Opoczno
Marcin Prejs

Aż 1242 sztuki amunicji z okresu I i II wojny światowej zabezpieczyli w ubiegłym roku opoczyńscy policjanci.

W ciągu całego 2017 roku Nieetatowa Grupa Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego opoczyńskiej komendy policji otrzymała łącznie 35 zgłoszeń o odnalezieniu niewybuchów, z czego potwierdzonych zostały 22 zgłoszenia. Łącznie opoczyńscy policjanci zabezpieczyli w tym czasie 1242 sztuki różnego rodzaju amunicji z okresu I i II wojny światowej. Najczęściej takie niebezpieczne pozostałości z czasów wojny znajdowane były przy okazji robót ziemnych prowadzonych przy drogach czy przy okazji budowy domów na prywatnych posesjach. Sporo niewybuchów kryją także okoliczne lasy.

Przy okazji tego podsumowania funkcjonariusze przypominają, co może być niewybuchem i jak należy się zachować w sytuacji jego odnalezienia.

Niewybuchem może być: zapalnik, pocisk, bomba lotnicza, naboje artyleryjskie i karabinowe, granaty, miny wszelkich typów oraz złom metalowy zawierający resztki materiałów wybuchowych.

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Dlatego zawsze należy zachować niezbędne środki ostrożności w sytuacji odnalezienia takiego ładunku. Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewybuchu/niewypału, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet do śmierci.

Policjanci podkreślają, że miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów/niewypałów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy.

Na podstawie: KPP Opoczno