REGION
Mazowsze coraz silniejsze
Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi województwa mazowieckiego dla zadłużenia w walucie zagranicznej i w walucie krajowej na poziomie „A-”, długoterminowy rating krajowy na poziomie ,,AA+(pol)” oraz długoterminowy rating w walucie zagranicznej dla obligacji województwa na poziomie „A-”. Ich perspektywa jest stabilna. Potwierdzenie ratingów oznacza, że Mazowsze utrzymuje solidne wyniki budżetowe i dobrą płynność oraz, że zadłużenie bezpośrednie będzie spadać.
– To dobra wiadomość i bardzo się z niej cieszymy. Oznacza bowiem, że po zapaści sprzed kilku lat finanse województwa wróciły na właściwy poziom, są stabilne i jak wynika z tej oceny, nic nam nie zagraża. Mam nadzieję, że rozwój gospodarczy zarówno Mazowsza jak i całego kraju będzie na tyle stabilny i trwały, że przez najbliższe lata nasze dochody będą rosły, a co za tym idzie możliwości realizacji naszych zadań będą duże – podkreślił Marek Miesztalski, skarbnik województwa mazowieckiego.
Agencja prognozuje, że „w średnim okresie województwo mazowieckie będzie wykazywać solidne wyniki operacyjne z marżą operacyjną wynoszącą około 20-25 proc. To efekt utrzymywania wydatków bieżących pod kontrolą, co wynika z postanowień programu postępowania ostrożnościowego realizowanego przez Województwo od 2014 r. Przyczyni się do tego również oczekiwany wzrost dochodów z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Dochód ten jest najważniejszym źródłem finansowania budżetu mazowieckiego, stanowiącym około 60-76 proc. jego dochodów operacyjnych.”
Utrzymanie prognoz jest też efektem spadającego od 2014 r. zadłużenia województwa mazowieckiego, „co jest spowodowane nadwyżkami budżetu oraz wynika z postanowień programu postępowania ostrożnościowego dotyczących ograniczeń w zadłużaniu się. W latach 2018-2021 oczekujemy, że Województwo będzie generować nadwyżki budżetowe, które pozwolą mu na dalszą redukcję długu. Zgodnie z naszą prognozą zadłużenie bezpośrednie Mazowieckiego spadnie z 1,2 mld zł na koniec 2017 r. do około 900 mln zł na koniec 2021 r., czyli z 48 proc. dochodów bieżących do 30 proc. dochodów bieżących.”