REGION
Ruszyło szkolenie lotnicze w Nowym Mieście nad Pilicą
Uroczysty apel z okazji rozpoczęcia szkolenia odbył się 14 maja
W uroczystościach wzięli udział: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot, kadra Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych na czele z Rektorem-Komendantem gen. bryg. pil. dr. Piotrem Krawczykiem, przedstawiciele władz rządowych, administracyjnych i samorządowych oraz zaproszeni goście.
Zgromadzonych gości powitał Prorektor ds. wojskowych płk pil. dr inż. Krzysztof Cur. Następnie Rektor-Komendant podziękował Sekretarzowi Stanu za obecność podczas tak ważnego wydarzenia dla rozwoju Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, podkreślając tym samym rangę uroczystości. To bardzo ważny dzień nie tylko dla „Szkoły Orląt”, ale także dla Nowego Miasta nad Pilicą i Wojska Polskiego. Dziś w sposób realny rozpoczynamy proces przywracania do użytku infrastruktury, która przyczyni się do wzmocnienia wojskowego potencjału szkoleniowego. Uczelnia z Dęblina jest wyjątkowa, a przez ręce jej wykładowców przeszli wszyscy bohaterowie lotnictwa, zarówno Ci z naszej przeszłości, jak i bohaterowie dnia dzisiejszego, którzy w nowoczesnych samolotach stoją na straży bezpieczeństwa Polski i Paktu Północnoatlantyckiego. Teraz losy adeptów sztuki lotniczej z Dęblina będą wiązać się także z Nowym Miastem nad Pilicą – podkreślał Sekretarz Stanu Tomasz Zdzikot.
Przed Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych otwiera się nowy etap rozwoju, którym jest szkolenie na lotnisku w Nowym Mieście nad Pilicą. Dziś, w świecie nieustannie zmieniających się technologii, wyszkolenie profesjonalnych pilotów wojskowych i cywilnych jest prawdziwym wyzywaniem. Tylko innowacyjna i doskonale wyposażona uczelnia z rozwiniętą infrastrukturą oraz bazą szkoleniową, może podołać temu zadaniu. W Nowym Mieście nad Pilicą zaplanowano szkolenie 124 podchorążych i około 180 kandydatów na studentów wojskowych Szkoły Orląt. To historyczny i wyjątkowy moment - stoimy dzisiaj na płycie lotniska w Nowym Mieście nad Pilicą inaugurując powrót Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w to miejsce. Będziemy tworzyć nową historię tego miasta, tego miejsca i tego lotniska – dzisiaj jeszcze lądowiska. Mam nadzieję, że będzie to drugi dom dla „Szkoły Orląt”. Podchorążowie życzę, żeby sprzyjało Wam tu lotnicze szczęście, które wszystkim nam jest bardzo potrzebne na co dzień. Wszystko, co ważne dla lotnictwa, zaczyna się w ”Szkole Orląt”, a dzisiaj wszystko, co ważne w lotnictwie, zaczyna się dla Was tutaj w Nowym Mieście nad Pilicą. Niech to będzie szczęśliwy, dobry początek – akcentował Rektor-Komendant gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych jest innowacyjną polską uczelnią wojskową z ugruntowaną pozycją międzynarodową, przygotowującą personel lotniczy dla rosnących potrzeb Sił Zbrojnych RP. Ponad dwukrotnie zwiększone limity (w tym roku na studia wojskowe przyjmiemy 110 osób) wymagają dostosowania infrastruktury do potrzeb szkolenia. Przejęcie lotniska to integralna część dalszego rozwoju Uczelni. (za: Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Powietrznych)