REGION
Dzień Samorządu Terytorialnego
27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r., obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.
Zasada samorządności należy do naczelnych zasad ustrojowych państwa polskiego. Przypomina o tym Ireneusz Kumięga, burmistrz Skaryszewa:
Samorządowiec to człowiek, który patrzy na swoją małą ojczyznę - dodaje Rafał Kądziela, burmistrz Opoczna:
- To nie czas świętowania, lecz ciężkiej pracy dla mieszkańców - zwraca uwagę wójt Odrzywołu Marian Kmieciak:
Życzenia wszystkim samorządowców złożył Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego:
Przypomnijmy, że z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju samorządu terytorialnego oraz w działalności na rzecz społeczności lokalnej.
Od 1 stycznia 1999 r. mamy trzy szczeble samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i samorządy województw. Zgodnie z danymi Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji według stanu na 1 stycznia 2015 r., Polska dzieli się na 16 województw, 314 powiatów i 2 478 gmin. Wśród tych ostatnich są 304 gminy miejskie, w tym 66 miast na prawach powiatu - tzw. „powiatów grodzkich”, 611 miejsko-wiejskich oraz 1 563 wiejskie.