REGION
Ostrożnie w lesie!
Wraz ze wzrostem temperatury powietrza, rośnie zagrożenie pożarowe w lasach. Obecnie w radomskich i świętokrzyskich lasach jest to jeszcze zagrożenie średnie, ale leśnicy apelują o szczególną ostrożność i rozsądek.
Najczęstszą przyczyną pożarów w lesie jest używanie otwartego ognia, w tym niestety podpalenia. - Każdy pożar to ogromna strata i dla lasu i dla ekosystemu, zwierząt, roślin. Uważajmy z ogniem. Ogień jest bardzo niebepieczny. Nie rozpalajamy w lesie ognisk. Najlepiej w ogóle nie używajmy ognia w lesie - apeluje rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Edyta Nowicka.
Walka z pożarami to walka o przyrodę i bezpieczeństwo, ale także ogromne koszty finansowe. - Na walkę z pożarami nadleśnictwa RDLP w Radomiu wydają łącznie corocznie 7 mln zł, w tym: utrzymanie 42 dostrzegalni przeciwpożarowych z obserwatorami lub kamerami, 23 punktów alarmowo-dyspozycyjnych, gdzie określana jest lokalizacja pożarów i koordynowana akcja gaśnicza, 9 automatycznych stacji meteorologicznych (wyposażonych w aparaturę do badania wilgotności ściółki, powietrza i określania stopnia pożarowego w lasach), samoloty do gaszenia pożarów będące w stałej gotowości w bazie lotniczej Piastów k. Radomia i Masłów k. Kielc, samochody gaśnicze, setki punktów czerpania wody – zbiorników wodnych i hydrantów, utrzymanie dróg przeciwpożarowych, tablice informacyjne i ostrzegawcze, pasy przeciwpożarowe chroniące tereny leśne przed pożarami i koszty dogaszania pożarów - informuje Edyta Nowicka.
Pożarom w lasach poświęciliśmy ostatnią audycję z cyklu "Dla lasu, dla ludzi". O przyczynach pożarów, o tym jak powinniśmy zachować się w lesie - mówili nadleśniczy Nadleśnictwa Radom Jerzy Jacek Karaśkiewicz i instruktor techniczny Klaudia Aleksandrzak.