Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Mazowieckie liderem innowacyjności w Polsce

poniedziałek, 10 września 2018 20:38 / Autor: Radosław Mizera
Mazowieckie liderem innowacyjności w Polsce
Radosław Mizera

To jedyne województwo w Polsce, gdzie PKB na mieszkańca przekracza średnią dla Unii Europejskiej.

 

Analitycy Banku Millenium w trzeciej edycji raportu Indeks Millennium 2018 wskazują Mazowsze jako zwycięzcę rankingu innowacyjności w Polsce. To jedyne województwo w Polsce, gdzie PKB na mieszkańca przekracza średnią dla Unii Europejskiej.

Kluczowym czynnikiem rozwoju innowacyjności Mazowsza jest jego potencjał gospodarczy, czyli stopień rozwoju przemysłu, dostępność zaplecza edukacyjnego, kapitału ludzkiego, udział kapitału zagranicznego czy zasobność społeczeństwa. Duże znaczenie ma również polityka regionalna – dostęp do dotacji, ułatwianie współpracy biznesu i nauki, finansowanie działalności badawczo-rozwojowej oraz ulgi podatkowe dla firm podejmujących taką działalność. Wiele z czynników stymulujących innowacyjność to także czynniki lokalne, takie jak położenie geograficzne, dostęp do infrastruktury drogowej czy lokalizacja wyższych uczelni. W ocenie potencjału gospodarczego województwa mazowieckiego autorzy uwzględniają silne zróżnicowanie między aglomeracją warszawską a resztą województwa.

W gospodarce województwa mazowieckiego dominuje sektor usług, który należy jednocześnie do jednych z najbardziej innowacyjnych w Polsce. Aż 1/3 wszystkich krajowych przedsiębiorstw świadczących usługi zaawansowane technologicznie mieści się w województwie mazowieckim i wytwarza ponad 70% ogólnokrajowych przychodów z tego typu usług.

Mazowsze to region z najwyższym udziałem kapitału zagranicznego, co w połączeniu z rozbudowaną bazą akademicko-naukową w stolicy czyni go najbardziej aktywnym pod względem działalności badawczo-rozwojowej. Znajduje to odzwierciedlenie w największej liczbie jednostek badawczo-rozwojowych oraz zatrudnionych pracowników w tym obszarze, najwyższej liczbie uzyskanych patentów, a także wysokim poziomem wydatków na działalność badawczą.

Z raportu wynika ponadto, ze wzrost innowacyjności osiągnęło województwo łódzkie (2 pozycje w górę), a spadek zanotowało świętokrzyskie (o 1 pozycję w dół).

Pierwsza piątka najbardziej innowacyjnych województw w Polsce pozostaje niezmieniona od trzech lat. To województwa – mazowieckie, małopolskie, pomorskie, dolnośląskie oraz lubelskie. Są najbardziej atrakcyjne dla inwestorów. Wspieranie rozwoju innowacyjności w mniej rozwiniętych regionach może być więc szansą na przypływ kapitału inwestycyjnego, a tym samym przyspieszenie ich wzrostu gospodarczego.