Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

REGION

Konserwator wstrzymał prace na zamku w Iłży

środa, 12 września 2018 14:21 / Autor: Radosław Mizera
Zamek Iłża
Radosław Mizera

Wstrzymano prace budowlane na zamku w Iłży. Decyzję podjął Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Władze Iłży, które od kilku lat prowadzą prace konserwatorskie na zamku, są zaskoczone takim obrotem sprawy.

Decyzja o wstrzymaniu prac budowlanych na zamku została podjęta na początku sierpnia 2018 roku w oparciu o projekt „Projekt budowlany wykonania robót budowlanych dotyczących zabezpieczenia pozostałości murów Zamku Górnego w części północnej” autorstwa AGT – STUDIO architekt Tomasz Grzelakowski.

- Realizacja przedmiotowej inwestycji, bez wykonania uprzednio odpowiednich badań archeologicznych, uniemożliwi kompleksowe rozpoznanie całego założenia i jest sprzeczna z wytycznymi „Karty Ochrony Historycznych Ruin”, przyjętej Uchwałą Walnego Zgromadzenia Członków PKN ICOMOS 4 grudnia 2012 roku – informuje Agnieszka Żukowska, Rzecznik Prasowy Konserwatora Zabytków.

Ponadto, inwestor nie dotrzymał zobowiązania nałożonego w decyzji MWKZ, czyli przedłożenia dokumentów potwierdzających posiadanie przez osobę pełniącą funkcję kierownika robót kwalifikacji, o których mowa w art. 37 c ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Inwestor zawiadomił o rozpoczęciu robót budowlanych i przedstawił dane i dokumenty dotyczące osób: kierownika budowy oraz pełniącej nadzór inwestorski, jednakże w odniesieniu do kierownika budowy są one nie do przyjęcia.

Wiceburmistrz Iłży Marek Łuszczek nie kryje zaskoczenia z wydania takiej decyzji. - Odwołaliśmy się od niej. Czekamy na odpowiedź. Istnieje prawdopodobieństwo, że na zimę nie zostaną zabezpieczone ostańce, które mogą zostać bezpowrotnie zniszczone. Liczymy na wyjaśnienie całej sprawy – powiedział Marek Łuszczek.

Przypomnijmy, że zakres robót obejmie przeprowadzenie prac konserwacyjno-adaptacyjnych w północnej oraz zachodniej części zamku górnego. Oprócz zabezpieczenia istniejących ostańców zaplanowano również zagospodarowanie przestrzeni na cele turystyczne. Kilka pomieszczeń ma być zagospodarowana na cele np. wystawiennicze, a dla odwiedzających ma zostać udostępniona piwnica.

Przypomnijmy, że w 2009 r. archeolodzy przeprowadzili badania południowej części zamku górnego, podczas których zostały odsłonięte cztery pomieszczenia. Zespół architektów opracował wtedy koncepcje zagospodarowania wzgórza oraz projekt na konserwację i adaptację odsłoniętych pomieszczeń. Te prace zostały wykonane w latach 2012-2014. Udało się wzmocnić i nadmurować ostańce średniowiecznych murów, pomieszczenia zostały zadaszone, a wewnątrz ułożono posadzki z materiałów zbieżnych z oryginałem. Obecnie w zagospodarowanych pomieszczeniach znajduje się wystawa poświęcona dziejom zamku, a dla turystów ostatnio została odsłonięta studnia zamkowa.