Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Wybrano Najaktywniejszą Liderkę Wiejską

czwartek, 20 września 2018 13:51 / Autor: Radosław Mizera
Wybrano Najaktywniejszą Liderkę Wiejską
Radosław Mizera

Bożena Mistygacz ze wsi Rudki w powiecie zwoleńskim — Najaktywniejszą Liderką Wiejską KSOW w województwie mazowieckim. Do rywalizacji przystąpiło 13 aktywistek, społeczniczek, sołtysek, radnych. Finał konkursu organizowanego przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika odbył się 18 września.

To już 5. edycja konkursu, w którym nagrodzone zostały liderki społeczności wiejskich. Do tej edycji zgłosiły się m.in. działaczki kół gospodyń wiejskich, organizacji pozarządowych czy lokalnych grup działania. Podczas finału uczestniczki musiały rozwiązać pisemny test wiedzy ogólnej o PROW 2007-2013 i 2014-2020, KSOW i Mazowszu, a także wykazać się wiedzą podczas rozmowy z komisją konkursową. Analizowano też, wcześniej nadesłane materiały, m.in. kroniki, listy, sprawozdania, relacje w mediach czy artykuły prasowe.

– 40 proc. sołtysów to kobiety. Mam nadzieję, że z każdym rokiem będzie ich coraz więcej. Nie od dziś wiadomo, że kobiety są świetnie zorganizowane, kreatywne i odpowiedzialne. Takie właśnie cechy posiadają finalistki konkursu na najaktywniejszą liderkę wiejską. I to ich właśnie czyni doskonałymi przywódcami. Biorą sprawy w swoje ręce, a dzięki ich zaangażowaniu na terenach wiejskich dzieje się wiele dobrego – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Pięć pań wchodzących w skład komisji konkursowej (m.in. liderki z lat ubiegłych) wybrało najaktywniejsze liderki wiejskie. Najwięcej punktów zdobyła Bożena Mistygacz ze wsi Rudki (gmina Przyłęk, pow. zwoleński) – sołtyska, emerytowana nauczycielka i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Rudkach.

– Przede wszystkim to jest wspólna nagroda. Nie tylko dla mnie, ale i dla społeczności. Tytuł trafił do mnie, ale tak naprawdę mogłaby odebrać go każda z Pań działających w naszym Kole Gospodyń Wiejskich. Osobiście uważam, że jest to jedno z najważniejszych wyróżnień jakie do tej pory otrzymałam. Żadne osiągnięcie nie dorównuje tej nagrodzie. To piękne wyróżnienie, które niezwykle mnie motywuje i dowartościowywuje – podkreśla Bożena Mistygacz. – Nie ma tygodnia, w którym w naszej miejscowości coś by się nie działo. Dbamy oczywiście o strefę materialną, mieszkamy w naprawdę pięknej miejscowości, ale ważne są dla nas przede wszystkim więzi między ludźmi. Troszczymy się o siebie nawzajem i wspieramy. Takie konkursy są bardzo potrzebne, bo nie tylko jednoczą lokalną społeczność, ale również pozwalają spotkać się z innymi liderkami. Podczas finału poznałam naprawdę fantastyczne kobiety. Wymieniłyśmy się kontaktami i jestem przekonana, że dzięki temu w przyszłości mogą powstać ciekawe inicjatywy – dodaje pani Bożena.

Drugie miejsce zajęła Kinga Szczypek z Cieksyna z gminy Nasielsk (pow. nowodworski) – założycielka Stowarzyszenia „Skafander” i pomysłodawczyni wielu ciekawych projektów na terenie gminy, a trzecie zdobyła Henryka Brdękiewcz ze Starego Szelkowa (gmin. Szelków, pow. makowski) – twórczyni m.in. „Teatru Cioci Heni”.

Komisja wyróżniła również – Mirosławę Żaglewską z gminy Bodzanów (pow. płocki); Alicję Dybkowską- Purwin z gminy Wiązowna (pow. otwocki); Mariannę Jałochę z Kalonki z gminy Pilawa (pow. garwoliński) i Hannę Wronkę z Równego z gminy Strachówka (pow. wołomiński).