REGION
Drogi do Niepodległej
Pamiątkowe tablice, występy artystyczne, wystawy, zbiórka krwi, a także sztafeta wolności. Konecczanie i opocznianie świętować będą 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiamy program wydarzeń w regionie.
Końskie
W Końskich obchody 100-lecia odzyskania niepodległości rozpoczną się 9 listopada. Tego dnia o godzinie 13 w Szkole Podstawowej nr 1 odbędzie się uroczysta akademia „To Ojczyzna nasza”.
11 listopada uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.30 pod Pomnikiem Wdzięczności, gdzie złożone zostaną okolicznościowe wiązanki. Potem nastąpi przemarsz do kolegiaty św. Mikołaja. Tu o godzinie 12.15 odprawiona zostanie Msza święta w intencji ojczyzny. Po niej przewidziano program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów SP nr 1 „Do kraju tego...”.
W ramach koneckich obchodów 10 listopada PTTK w Końskich zaprasza na XXII Rajd Niepodległości. 14-kilometrowa trasa wiedzie z miejscowości Janów i dalej przez Wąsosz Ostre Górki, Wąsosz Nowiny, Skałki Piekło, Niebo do Stadnickiej Woli. Zbiórka uczestników rajdu w godzinach 9 – 9.30 przy biurze PTTK w Końskich (ul. Partyzantów 1). Podczas podsumowania imprezy odbędzie się wręczenie wyróżnień „Superpiechur Świętokrzyski 2018”.
Jeszcze w tym roku w ramach rocznicowych obchodów ukaże się w Końskich album „100 postaci na 100-lecie Niepodległej – poczet zasłużonych dla Ziemi Koneckiej”.
6 listopada Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości zaprasza na wernisaż fotografii upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości „Nasza droga do Niepodległej”. Początek wydarzenia w siedzibie KSWP o godzinie 17:45. W programie także wystąpienia historyków: Marka Jedynaka, Krzysztofa Woźniaka oraz Mariana Wikiery.
Radoszyce
Uroczyste obchody rozpocznie Msza święta odprawiona 11 listopada w kościele w Radoszycach o godzinie 10. Na godzinę 11 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem w radoszyckim parku. Nie zabraknie tu okolicznościowych przemówień i części artystycznej. W południe obchody przeniosą się pod pomnik w Zychach, gdzie w ramach uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości upamiętniony zostanie pobyt Hubala w tej miejscowości.
Stąporków
8 listopada o godz. 18.00 - koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej poprzedzony prelekcją pt. „Leśne ślady na drodze do niepodległości” leśniczego Eugeniusza Wierzbickiego w MGOKiS w Stąporkowie, wstęp wolny
11 listopada o godz. 11.30 - program artystyczny „A to Polska” przygotowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Stąporkowie (kościół Wniebowzięcia NMP w Stąporkowie),
12.00 - Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, po Mszy św - przemarsz pod pomnik Józefa Piłsudskiego i złożenie wiązanek (ok. 13.15)
13.45 - posadzenie Dębu Niepodległości potomka Dębu Bartek przy placu MGOKiS
14.00 - Program artystyczny w wykonaniu uczniów SP nr 2 oraz MGOKiS (sala kinowa)
W MGOKiS zostanie wyeksponowana wystawa prac malarskich nawiązujących do jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości II Pleneru Artystycznego „wSTĄP -art”.
Opoczno
10 listopada o godzinie 10 rozpocznie się akcja krwiodawstwa „100 krwiodawców na 100 lat odzyskania niepodległości” - Miejski Dom Kultury w Opocznie. To trzecia i ostatnia edycja akcji „100 na 100”. Po dwóch edycjach krew oddało 78 osób.
18:00 - spektakl „Drogi do Niepodległej” - Miejski Dom Kultury w Opocznie. „Drogi do Niepodległej” to sztuka teatralna przygotowana przez Miejski Dom Kultury w Opocznie. Spektakl jest inspirowany publikacjami Ośrodka KARTA.
11 listopada
9:00 Msza święta w kolegiacie św. Bartłomieja
10:00 Przemarsz na plac Zamkowy, uroczystości pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza
13:00 Odsłonięcie tablicy poświęconej legionistom spoczywającym na cmentarzu przy ulicy Granicznej
16:00 Koncert „Niebanalnie o Niepodległej” – Miejski Dom Kultury w Opocznie
Muzeum Regionalne w Opocznie zaprasza na wystawę czasową „Opoczyńskie drogi do Niepodległości”. Ekspozycję będzie można odwiedzać do końca stycznia 2019 r. godzinach pracy muzeum.
10 i 11 listopada Młodzieżowy Klub Sportowy Volley Żelazny Opoczno oraz biuro poselskie Roberta Telusa organizują siatkarskie turnieje. 10 listopada od godziny 9.30 rywalizować będą panowie w hali Szkoły Podstawowej nr 3 w Opocznie. 11 listopada grać będą dziewczęta. Rywalizacja przeprowadzona zostanie w hali ZSP nr 1. Początek o godzinie 9.
Drzewica
Obchody rozpoczną się 7 listopada. Tego dnia w Regionalnym Centrum Kultury odbędzie się III Drzewicki Przegląd Twórczości Szkolnej „Niepodległa”. Na scenie zaprezentują się przedszkolaki z Drzewicy oraz uczniowie szkół podstawowych z Jelni, Krzczonowa, Brzustowca, Idzikowic, Domaszna, Radzic Dużych oraz Drzewicy.
10 listopada w Regionalnym Centrum Kultury odbędzie się koncert patriotyczny „Na skrzydłach wolności”. Utwory m.in. Grechuty i Okudżawy od godziny 17 prezentował będzie zespół Winyl Band.
11 listopada uroczyste obchody rozpocznie zbiórka przed remizą OSP w Drzewicy o godzinie 15.45. Następnie przemarsz do kościoła św. Łukasza w Drzewicy, gdzie o godzinie 16 odprawiona zostanie Msza święta. O godzinie 17 uczestnicy obchodów spotkają się przed pomnikiem na placu Wolności. W programie zasadzenie dębu niepodległości, okolicznościowe przemówienie burmistrza oraz składanie wiązanek.
W obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości włącza się także Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”. 9 listopada zaprasza na prelekcję „Ignacy Jan Paderewski - szermierz niepodległości - artysta, polityk, mąż stanu”, którą poprowadzi Daniel Artymowski, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie. Spotkanie odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy. Początek o godzinie 17.
10 listopada odbędzie się VI Drzewicka Sztafeta Wolności. DCW „Ofiarna dłoń” zaprasza do wzięcia w niej udziału dzieci, młodzież, seniorów oraz osoby z niepełnosprawnością. Spacer dla Niepodległej ulicami miasta rozpocznie się o godzinie 12. Start i meta przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy.
Sławno
11 listopada
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12 od odśpiewania hymnu w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. Kolejnym punktem obchodów jest Msza święta odprawiona w kościele w Sławnie. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przejdą pod pomniki Józefa Piłsudskiego. Około godziny 13 wciągnięta zostanie flaga na maszt. W programie obchodów także przemówienie wójta, apel pamięci i salwa honorowa, złożenie wiązanek pod pomnikiem oraz defilada Kompanii Honorowej 25. Batalionu Dowodzenia 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Ważnym punktem uroczystości będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Całość zakończą koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu zespołu Róża z Gawron oraz piknik.
Gmina Mniszków
9 listopada
10:30 Szkoła Podstawowa im. płk. Witolda Kucharskiego „Wichra” w Błogiem Rządowym. Powitanie gości, rozpoczęcie uroczystości.
10:50 „Polska jak gryka biała” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Błogiem Rządowym.
11:11 Odśpiewanie hymnu Polski. Przemarsz do kościoła w Błogiem.
11:45 Msza św. w intencji ojczyzny.
12:45 Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Wokalno - Instrumentalnego „Pedagodzy” z Bukowca nad Pilicą.
13:15 Pokaz kawaleryjskiego wyszkolenia i musztry konnej w wykonaniu 22. Pułku Ułanów Podkarpackich z Pionek i 24. Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego.
13:50 Piknik przy ognisku - grochówka.
Paradyż
11 listopada
9:00 Zbiórka na placu przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Paradyżu i przemarsz na cmentarz parafialny.
9.15 Składanie wiązanek przed pomnikiem poległych żołnierzy Oddziału Partyzanckiego AK „Błysk”.
9.30 Przemarsz pod pomnik „Ku czci odzyskania niepodległości w 1918 roku”. Okolicznościowe przemówienia
9.45 Apel pamięci oraz salwa honorowa. Składanie wiązanek.
10 Msza święta w kościele parafialnym w Paradyżu.
11 Część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Paradyżu (w kościele)
17.15 Wieczornica patriotyczna w budynku Szkoły Podstawowej w Paradyżu.
Poświętne
9 listopada
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej funkcjonariuszom Posterunku Policji Państwowej w Poświętnem - przod. Franciszek Derek, st. post. Stanisław Bąk oraz post. Franciszek Saar - zamordowanym w 1940 r. w Kalininie (Twer). Całość rozpocznie się o godz. 11 Mszą św. w bazylice MB Świętorodzinnej w Studziannie, po czym nastąpi odsłonięcie tablicy przy ul. św. Marka. Zwieńczeniem uroczystości będzie część artystyczna w budynku Szkoły Podstawowej w Poświętnem (ul. Szkolna 2a).
Żarnów
11 listopada
11:30 występ artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Żarnowie.
12:00 uroczysta Msza święta w kościele św. Mikołaja w Żarnowie za Ojczyznę oraz żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji zbrojnych walczących o niepodległość Polski
Po nabożeństwie przemarsz uczestników obchodów pod kapliczkę św. Rozalii na pl. 900-lecia w Żarnowie, na której znajdują się tablice upamiętniające wybitnych mieszkańców Ziemi Żarnowskiej walczących z okupantem hitlerowskim w czasie II wojny światowej, a potem na cmentarz parafialny (ul. 17 Stycznia) – pod kwaterę 25 pułku piechoty Armii Krajowej i grób gen. Kazimierza Załęskiego ps. „Bończa”. W miejscach pamięci – złożenie wieńców, zapalenie zniczy, a na cmentarzu parafialnym – dodatkowo hymn państwowy i przemówienia okolicznościowe.