REGION
Dzień ku przestrodze
Od początku roku na terenie woj. mazowieckiego doszło do 2 062 wypadków drogowych. Zginęło w nich aż 251 osób. W niedzielę przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.
Taka inicjatywa służyć ma przede wszystkim refleksji. - Ofiara wypadku drogowego to tak naprawdę nie tylko ofiara śmiertelna. Musimy pamiętać o tym, że za takim wypadkiem stoją też ofiary w postaci sprawcy, ofiary, które przeżyły, ale przed nimi jest długie leczenie i musimy pamiętać też o rodzinach ofiar i sprawców wypadków - mówi mł.asp. Ewelina Stróżka z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Radomiu.
Statystyki są bardzo smutne. 251 zabitych to 251 tragedii. Wśród ofiar śmiertelnych jest aż 251 pieszych. Ewelina Stróżka podkreśla, aby stosować się do zasady ograniczonego zaufania na drodze. - Piesi muszą pamiętać o tym, że nawet jeśli mają to pierwszeństwo, to przede wszystkim dla nich musi być najważniejsze ich bezpieczeństwo i życie. Nie zaszkodzi jeszcze raz spojrzeć na ulicę. Mamy obowiązek używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym, jednak zachęcam, aby te elementy nosić także w obszarze zabudowanym, ponieważ kiedy w miastach mamy ruch z jednej i z drugiej strony, te światła nawzajem oślepiają kierowców, a przejścia nie są dostatecznie doświetlone - mówi mł. asp. Ewelina Stróżka.
Podinsp. Stanisław Popiel zachęca do wzajemnej życzliwości na drodze. - Mniej stracimy czasu, mniej nerwów i wrócimy wypoczęci. Po co nam te problemy na drogach? Po co te nerwy? Jeżeli 10 czy 20 minut później przyjedziemy do domu, ale przyjedziemy bezpieczni i w jednym kawałku, to jest sukces. Na polskich drogach nie brakuje szaleńców, dlatego apelujemy o rozwagę wśród kierujących i pieszych - zauważa.
W niedzielę o godz. 11.30 w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu sprawowana będzie Msza Św. z modlitwą za ofiary wypadków drogowych. Po liturgii policjanci przypomną o zasadach bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Wyświetlony będzie też profilaktyczny film.