Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

REGION

Sejmik nie zajął stanowiska

wtorek, 16 kwietnia 2019 13:55 / Autor: Jakub Szczechowski
Sejmik nie zajął stanowiska
fot. Sejmik Woj. Mazowieckiego (fb)
Jakub Szczechowski

Radni sejmiku woj. mazowieckiego nie przyjęli żadnego stanowiska w sprawie sytuacji w oświacie. Po sporach proceduralnych radni PiS opuścili salę obrad. Wobec braku kworum nie zostało przyjęte żadne stanowisko.

Wniosek o wprowadzenie nowego punktu do porządku obrad zgłosił Krzysztof Strzałkowski z Koalicji Obywatelskiej. W odpowiedzi radny PiS Michał Prószyński zapowiedział przygotowanie własnego stanowiska przez klub PiS. Radni PiS podnosili także, że o projekcie stanowiska ws. sytuacji oświaty nie było mowy na przedmiotowej komisji sejmiku. Za wprowadzeniem pod obrady stanowiska KO głosowało 25 radnych, a przeciw było 17 radnych. Odwrotna sytuacja była w przypadku stanowiska PiS. Obydwa punkty nie weszły do porządku obrad, ponieważ sejmik może wprowadzić zmiany w porządku obrad bezwzględną większością głosów, ustawowego składu sejmiku. Już podczas realizacji porządku obrad radny KO Krzysztof Strzałkowski ponownie poprosił o rozpatrzenie zmiany porządku obrad. - Klub Koalicji Obywatelskiej i sam przewodniczący Strzałkowski w głosowaniu nie uzyskali większości koniecznej do wprowadzenia tego stanowiska do porządku obrad. Wprowadzili je siłowo, łamiąc naszym zdaniem regulamin - pisał na twitterze radny Radosław Fogiel. Innego zdania byli radni Koalicji Obywatelskiej, którzy argumentowali, że nie ma tu mowy o powtórzeniu głosowania, ale jest to nowy wniosek o zmianę porządku obrad. Ostatecznie 26 radnych głosowało za wprowadzeniem do porządku obrad stanowiska KO.

Projekt stanowiska w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej przedstawił radny Krzysztof Skolimowski. - Sejmik woj. mazowieckiego wyraża głębokie zaniepokojenie aktualną sytuacją w polskiej edukacji. Pogłębiające się ubożenie nauczycieli i lekceważenie tego problemu przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego doprowadziły do bezprecedensowej fali strajków [...] Sejmik woj. mazowieckiego wzywa premiera Mateusza Morawieckiego do wzięcia odpowiedzialności za sytuację, w jakiej znalazła się polska edukacja - czytał projekt radny Krzysztof Skolimowski. Radni zaapelowali także o wpłaty na fundusz strajkowy.

Radni PiS chceli wpisania do porządu obrad procedowania także nad stanowiskiem ich klubu. Tak się jednak nie stało. Wobec tego radny Radosław Fogiel wyraził ubolewanie, że nie zostało wypracowane wspólne stanowisko. Przedstawił on też projekt wspomnianego stanowiska PiS. Wg niego sejmik podziela opinię, że system wynagradzania w oświacie wymaga zmiany i przyłącza się do podziękowań dyrektorom, nauczycielom i kuratorium, którzy umożliwiają przeprowadzenie egzaminów w szkołach. Sejmik woj. mazowieckiego apeluje także do marszałka woj. mazowieckiego o obiektywizm i wstrzymanie się od popierania Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Po przedstawieniu tego stanowiska radni PiS opuścili salę obrad, uznając, że procedowanie wyłącznie projektu Koalicji Obywatelskiej jest nielegalne. Ostatecznie wobec braku kworum nie poddane zostało pod głosowanie także stanowisko KO. Projekt został skierowany do komisji edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego.