Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Klemens I, papież i męczennik
Dziś jest: Sobota, 23 listopada 2024

REGION

Zamek w Liwie otwarty na nowo

wtorek, 14 maj 2019 09:22 / Autor: Radosław Mizera
Zamek w Liwie otwarty na nowo
Radosław Mizera

Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie, w powiecie węgrowskim, przeszedł gruntowną przebudowę i modernizację, a na jego terenie powstał Park Kulturowo-Historyczny. Inwestycja kosztowała prawie 4,8 mln zł. Środki w całości pochodziły z budżetu województwa mazowieckiego. Odrestaurowane obiekty udostępniono turystom.

Początki zamku w Liwie sięgają I poł. XV w. Gotycka warownia została zbudowana na zlecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego nad rzeką Liwiec będącą wówczas granicą księstwa mazowieckiego i Litwy. Zamek jest jedynym tego typu zabytkiem na pograniczu mazowiecko-podlaskim. Bogata historia obiektu oraz jego usytuowanie w malowniczej dolinie Liwca przyciągają turystów szukających kontaktu z historią, naturą oraz aktywnego wypoczynku.

Odnowiony kompleks nawiązuje dziś do historycznego układu zamku liwskiego poprzedzonego tzw. Przygródkiem, czyli zespołem budynków o charakterze gospodarczo-militarnym, usytuowanych wzdłuż mostu prowadzącego przez bagna do zamku zbudowanego na sztucznej wyspie wśród rozlewisk Liwca.

– Nowy most zwodzony, odbudowane mury, oczyszczone piwnice – dzięki tym pracom liwski kompleks będzie nawiązywał do historycznego układu z tzw. przygródkiem, czyli zespołem budynków o charakterze gospodarczo-militarnym. Dzięki środkom z budżetu Mazowsza udało się przywrócić zamkowi i jego otoczeniu dawny blask, ale przede wszystkim poszerzyć ofertę kulturalną i edukacyjną. Wierzę, że turyści docenią tę inwestycję – mówiła podczas otwarcia członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

W ramach projektu zrekonstruowano most zwodzony z pomostem prowadzącym na Przygródek oraz pomost na palach prowadzący do zamku, mury kurtynowe zamku przeszły renowację, a część z nich została odtworzona. Ponadto zrewitalizowano gotyckie piwnice, wybudowano przystań kajakową, przenośne drewniane wiaty, plac zabaw dla dzieci w stylizacji średniowiecznej oraz zorganizowano pole namiotowe.

Mieszczące się w zamku piwnice gotyckie zostały osuszone, wymieniono w nich stropy i zrekonstruowano sklepienia łukowe. Dzięki temu muzeum wzbogaciło się o dwie nowe sale wystaw czasowych, a także taras widokowy. Będą się tu odbywały występy artystyczne, a podczas imprez plenerowych taras posłuży jako trybuna dla widzów. W piwnicach zamontowana została również winda dla osób niepełnosprawnych.

Prace objęły również otoczenie wieży bramnej zamku. Odtworzone zostały historyczne elementy zamku – most zwodzony z pomostem prowadzącym na Przygródek, latryna średniowieczna oraz fragment pomostu straży, który będzie służyć także jako pomost widokowy. Wieża i piwnica zostały połączone schodami i pomostem. W wieży powstała nowa ekspozycja stała obrazująca dzieje Ziemi Liwskiej i Liwu, jako jej historycznej stolicy.

Na łące pomiędzy ulicą Nowomiejską, a zamkiem odtworzono pomost na palach, który istniał w tym miejscu od średniowiecza do spalenia zamku w XVIII w. Powstało tu również pole namiotowe, ogrodzone drewnianą stylizowaną palisadą z bramą. Jego uzupełnieniem jest plac zabaw dla dzieci w stylizacji średniowiecznej oraz drewniany budynek sanitariatów z prysznicami nawiązujący do dawnej zabudowy Przygródka.

Projekt objął również renowację murów kurtynowych oraz odtworzenie ich brakującej części. Podczas prac budowlanych odsłonięto kamienną podmurówkę murów. W efekcie zwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądały one w średniowieczu.

W ramach inwestycji powstała również przystań kajakowa nad rzeką Liwiec złożona z pływającego pomostu i stylizowanej wiaty drewnianej. Do celów wystawienniczych zakupiono także cztery stylizowane mobilne drewniane wiaty, które będą wykorzystywane podczas imprez plenerowych.