REGION
Nowe Czarne Punkty na Mazowszu
W 2018 r. na terenie całego Mazowsza doszło do 68 utonięć. Jak pokazują statystyki najczęściej do tego typu wypadków dochodzi na niestrzeżonych kąpieliskach.
Chociaż lato na dobre się jeszcze nie rozpoczęło, wysokie temperatury sprzyjają wypoczynkowi nad różnego rodzaju akwenami wodnymi. Aby uczulić wypoczywających nad wodą na czyhające na nich zagrożenia, samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z policją oznacza najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tym roku pojawi się kolejnych 6 tablic ostrzegawczych. W sumie na terenie naszego regionu będzie ich już 123. Wicemarszałek Wiesław Raboszuk:
W zeszłym roku na terenie całego Mazowsza doszło aż do 68 utonięć – zginęło 27 kobiet, 41 mężczyzn i 1 małoletni. Najczęstszą przyczyną tragedii jest lekkomyślność i alkohol. Justyna Stanik-Rybak podkomisarz z Wydziału Prewencji KWP z s. w Radomiu.
Forma tablic jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika – czytelność. Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym dla wszystkich miejscu. Paweł Błasiak prezes Mazowieckiego WOPR:
W tym roku na terenie Mazowsza pojawi się 6 nowych czarnych punktów wodnych. Staną one w miejscowościach: Ostrołęka (rzeka Narew), Michalinek (pow. płoński, wyrobisko pożwirowe), Marki (pow. wołomiński, staw Kruczek) oraz Warszawa (500 i 501 km rzeki Wisły i Jeziorka Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim, 3 tablice). Środki na wyprodukowanie tablic zapewnił samorząd województwa mazowieckiego. Miejsca, w których zostaną ustawione znaki, wytypowały Komendy Wojewódzka i Stołeczna Policji.