REGION
O bezpieczeństwie osób starszych
„Bezpieczeństwo osób starszych w różnych wymiarach życia społecznego” to główny temat IV edycji Sejmiku Senioralnego Województwa Mazowieckiego. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. czym jest przemoc, jak jej unikać i gdzie szukać pomocy w chwilach zagrożenia. W wydarzeniu organizowanym przez samorząd województwa mazowieckiego wzięli udział Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego oraz przedstawiciele środowisk senioralnych.
– Każdy z nas chciałby czuć się bezpiecznie, zarówno w domu jak i poza nim. Jednak dziś przestępcy dysponują coraz to nowym sprzętem i metodami manipulacyjnymi, dzięki którym w łatwy i szybki sposób mogą nas po prostu okraść, a nawet pozbawić życia. W szczególnej sytuacji są osoby starsze, które z racji swojego wieku czy też stanu zdrowia są szczególnie narażone na takie działania. Coraz częściej słyszymy o przestępstwach, których ofiarami padają właśnie seniorzy. Oszustwa metodą „na wnuczka”, kradzieże, napady, a nawet przemoc domowa to tylko niektóre z nich. Dlatego o bezpieczeństwie osób starszych powinniśmy mówić dużo, głośno, a przede wszystkim wspólnie szukać rozwiązań, które pomogą nam uchronić seniorów przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Musimy pamiętać, że wielu z nich bez naszej pomocy sobie nie poradzi – podkreśla Elżbieta Lanc członek zarządu województwa mazowieckiego.
Sejmik senioralny już na stałe wpisał się do kalendarza imprez integrujących środowisko seniorów z całego Mazowsza. W tym roku w spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele gminnych rad seniorów, uniwersytetów trzeciego wieku, klubów seniora, organizacji pozarządowych, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Nie zabrakło również przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich czy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To nie tylko okazja do integracji, ale przede wszystkim do spotkań z ekspertami i podejmowania dyskusji na ważne dla seniorów tematy. To ważna inicjatywa zwłaszcza, że co piąty mieszkaniec Mazowsza jest seniorem (65+), a według prognoz, w perspektywie kolejnych 20 lat, ludzi w starszym wieku będzie przybywało.
Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia było szeroko pojęte bezpieczeństwo osób starszych. Jak wynika ze statystyk Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz Komendy Stołecznej Policji, w ubiegłym roku mieszkańcy Mazowsza powyżej 65. roku padli ofiarą przestępstw takich jak: kradzieże, przemoc domowa, oszustwa, wypadki drogowe czy też rozboje i wymuszenia.
Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Przede wszystkim z wiekiem spada samodzielność życiowa, a wzrasta zależność od otoczenia. Seniorzy częściej chorują, stają się słabsi, mają problemy z pamięcią i potrzebują wsparcia w codziennym życiu. Mimo to nadal chcieliby czuć, że są potrzebni oraz otoczeni wsparciem i miłością. Niestety w starszym wieku wzrasta poczucie bezradności, odrzucenia czy uzależniania od innych.
Osoby starsze, często ze względu na stan zdrowia czy sytuację rodzinną, wymagają kompleksowej opieki i pomocy w rozwiązywaniu codziennych problemów. Część z nich potrzebuje także aktywizacji – miejsc i organizacji, w których mogliby rozwijać swoje zainteresowania, a także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Seniorzy chętnie korzystają bowiem z przygotowywanych dla nich zajęć. Swój czas poświęcają, np. na naukę obsługi komputera, rękodzielnictwo, warsztaty językowe czy wycieczki krajoznawcze.
Podczas IV Sejmiku Senioralnego Województwa Mazowieckiego seniorzy mieli również okazję zaprezentować swoje aktywności, a także zapoznać się z propozycjami nowych kampanii i programów, których zarys to efekt licznych rozmów z osobami starszymi.
Sejmik Senioralny Województwa Mazowieckiego, uwzględniając tematykę i aktywny udział uczestników, wpisuje się w obchody Światowego Dnia Praw Osób Starszych.