Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

90 praktykantów u marszałka województwa

wtorek, 02 lipca 2019 11:00 / Autor: Monika Nowakowska
90 praktykantów u marszałka województwa
foto: Urząd Marszałkowski
Monika Nowakowska

Nowe umiejętności, ciekawi ludzie, ale przede wszystkim bezcenne na rynku pracy doświadczenie - to najczęściej wymieniane przez studentów poprzednich edycji efekty praktyk w Urzędzie Marszałkowskim. W tym roku, już po raz piąty można było podjąć wakacyjną pracę u marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. Studenci praktykujący w urzędzie zarobią 2205 zł brutto miesięcznie.

Praktykami u marszałka zainteresowanych było ponad 170 studentów. Ostatecznie, po trzystopniowej rekrutacji, wakacyjną pracę w urzędzie marszałkowskim podejmie 90 młodych ludzi. Praktyki odbywają się w lipcu, sierpniu i wrześniu. Studenci pracują w różnych lokalizacjach – w siedzibie głównej urzędu w Warszawie, ale też w jego delegaturach w Płocku, Ciechanowie, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Praktyki trwają 20 dni roboczych w danym miesiącu i obejmują 150 godzin pracy. Każdy student może uczestniczyć tylko w jednej miesięcznej praktyce w danej edycji praktyk.

– Po raz kolejny młodzi mieszkańcy Mazowsza będą zdobywać doświadczenie, uczyć się stosować swoją wiedzą w praktyce, a także poznawać pracę w urzędzie „od kuchni”. Zainteresowanie praktykami w urzędzie marszałkowskim wciąż jest duże, co pokazuje, że taki program jak nasz był potrzebny, spełnia swoją rolę i przede wszystkim jest lubiany przez studentów – mówi marszałek Adam Struzik.

W tym roku największym zainteresowaniem studentów cieszyły się Delegatura Urzędu Marszałkowskiego w Płocku (14 aplikacji), Wydział Współpracy z Zagranicą w Kancelarii Marszałka (13 aplikacji) oraz Wydział Rolnictwa, Żywności i Rozwoju Obszarów Wiejskich – (9 aplikacji).

Najczęściej wnioski składali studenci warszawskich uczelni, w tym Uniwersytetu Warszawskiego (43 aplikacje), Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (16) i Politechniki Warszawskiej (14). W pierwszej piątce znalazła się tylko jedna uczelnia spoza stolicy – Politechnika Warszawska filia w Płocku. Najpopularniejsze kierunki studiów wśród chętnych do udziału w V edycji praktyk to administracja, prawo, ekonomia, ochrona środowiska i zarządzanie. Jarosław Czajka jest studentem Poltechniki Warszawskiej. Wybrał praktyki w delegaturze urzędu w Siedlcach:

Weronika Bieńkowska studiuje biotechnologię na UW:

– Studenci, którzy wezmą udział w naszych praktykach zdobędą praktyczne, konkretne umiejętności, które na pewno pozwolą im lepiej odnaleźć się na rynku pracy. Młodzi ludzie nie tylko poznają pracę w urzędzie, np. nauczą się przygotowywać decyzję administracyjną, ale też pojadą w teren, gdzie nauczą się np. szacować straty łowieckie – mówi Wiesława Miecznikowska, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Kadr i Płac w Urzędzie Marszałkowskim:

Praktyki w urzędzie marszałkowskim są płatne, a kwota wynagrodzenia jest z roku na rok coraz wyższa. W tym roku studenci otrzymają po 2205 zł brutto na podstawie podpisanej z nimi umowy zlecenia.

Podczas praktyk studenci poznają zadania wybranych przez siebie departamentów urzędu marszałkowskiego, a także praktykę stosowania prawa administracyjnego, zasady przepływu informacji i komunikowania się wewnątrz urzędu oraz z jego klientami. W praktyce sprawdzą, jak realizowane są sprawy urzędowe, a przede wszystkim poznają kulturę organizacyjną urzędu.

Praktykant w urzędzie będzie pracował pod okiem opiekuna. Jest nim jeden z pracowników wybranej przez praktykanta komórki organizacyjnej urzędu. Praktyki będą odbywały się zgodnie z przygotowanym wcześniej programem i zakresem zadań. Dodatkowo studenci wezmą udział w szkoleniach organizowanych przez urząd. Zapoznają się m.in. z zasadami organizacji i działania urzędu, jego otoczeniem prawnym, podstawowymi regulacjami wewnętrznymi oraz zasadami przygotowywania aktów prawa wewnętrznego.

Ponadto poznają obowiązujące w urzędzie zasady bezpieczeństwa informacji, ochrony danych osobowych. Na zakończenie każdy ze studentów otrzyma zaświadczenie o ukończeniu praktyki.