Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

REGION

Samorządowy dar serca

środa, 03 lipca 2019 13:21 / Autor: Radosław Mizera
truthseeker08/pixabay.com
Radosław Mizera

Skaryszew przekazał grunty pod budowę hospicjum stacjonarnego.

40 mln złotych ma kosztować budowa Hospicjum Królowej Apostołów w Sołtykowie. Grunty na ten cel przekazała gmina Skaryszew. W placówce opiekę znajdzie sie ok. 600 osób.

Joanna Sowa ze skaryszewskiego magistratu poinformowała, że starania ks. Marka Kujawskiego z Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu o przekazanie działki trwały półtora roku. - Dziś jesteśmy świadkami, gdy słowo staje się ciałem i do realizacji szczytnej idei budowy domu hospicyjnego "Gościniec Królowej Apostołów" droga jest już niedaleka - mówi Joanna Sowa.

Rada Miejska w Skaryszewie podjęła uchwałę o wyrażeniu zgody na przekazanie w drodze darowizny nieruchomości stanowiącej własność gminy, położonej w miejscowości Sołtyków. Natomiast burmistrz Dariusz Piątek wraz z duszpasterzem hospicjum ks. Markiem Kujawskim podpisali akt notarialny, na mocy którego można rozpoczynać realizację budowy domu hospicyjnego "Gościniec Królowej Apostołów".

- To miejsce będzie pełne życia i uczuć. Będzie to miejsce pomocy dla drugiego człowieka, ale także ich rodzin. Miejsce otoczone lasem i pięknym ogrodem, które pozwoli choć na chwile zapomnieć o chorobie - mówi ks. Kujawski.

Jerzy Kacak, sekretarz gminy dodał, że wybór gminy Skaryszew do realizacji tak szczytnej idei nie jest przypadkowy. - To właśnie w Skaryszewie, ks. Marek Kujawski SAC spotkał się z ogromnym wsparciem ludzi dobrej woli, którzy swoim zaangażowaniem pomogli pozyskać działkę w otoczeniu pięknego lasu, pod budowę wioski hospicyjnej - powiedział Jerzy Kacak.

W regionie radomskim nie ma stacjonarnego hospicjum dla osób nieuleczalnie chorych. Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów swoją posługę jako Hospicjum Domowe prowadzi od 2003 roku. Wolontariusze hospicjum codziennie sprawują opiekę nad chorymi, dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, w ich domach, oddalonych nawet kilkadziesiąt kilometrów od Radomia. Niektórzy podopieczni wymagają opieki stacjonarnej. Wiele z tych osób nie ma rodzin, a potrzebuje opieki medycznej, psychologicznej, socjalnej, duchowej na miejscu. Dla wielu leczenie poza domem to też dramat rozstania z bliskimi. Dlatego stworzenie domu hospicyjnego byłoby odpowiedzią na te potrzeby.

Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że nadciąga "tsunami" zachorowań na nowotwory. W 2025 r. liczba przypadków tej choroby wzrośnie z 14 mln do 19 mln rocznie, w 2030 - do 22 mln, a w 2035 - aż do 24 mln - prognozuje "World Cancer Report 2014".