Przysucha
Zapomniana zbrodnia wojenna w Odrzywole
To był jeden z najtragiczniejszych momentów kampanii wrześniowej 1939 roku w Polsce. W okolicach Odrzywołu w powiecie przysuskim doszło do gwałtownego starcia polskich oddziałów armii "Prusy" z wojskami niemieckimi. Według wójta Mariana Kmieciaka doszło do zbrodni wojennych.
W najbliższą niedzielę odbędą się obchody 80. rocznicy bitwy pod Odrzywołem. W programie modlitwa za poległych i zamordowanych, uroczyste apel pamięci w wykonaniu żołnierzy z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Będzie także przemarsz grup rekonstrukcyjnych, przelot wojskowego samolotu, przejazd pojazdów pancernych, ułanów, piechoty i ludności cywilnej. Odbędzie się również salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy oraz dojdzie do imitacji głośnych wybuchów bomb lotniczych i pocisków artyleryjskich. Początek o godzinie 15.00.
W 1939 roku działaniach obronnych kraju w regionie radomskim brała udział odwodowa armia "Prusy", będąca głównym odwodem Naczelnego Wodza Wojska Polskiego marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. 8 września doszło do bitwy pod Odrzywołem. Zaatakowana polska 29. Dywizja Piechoty Armii "Prusy" odparła atak 13 Dywizji Zmotoryzowanej wroga. Niemcy dysponowali 14 czołgami. Polacy zniszczyli prawdopodobnie 7 z nich. I właśnie to przyczyniło się niemieckich zbrodni na polskiej ludności. - Doświadczyliśmy tego barbarzyństwa, zbrodni wojennych, mało znanych w polskiej historii. Do dzisiaj nie zostały rozliczone. Nikt nie poniósł kary na rozstrzelanie ludności cywilnej. Mieszkańcy byli traktowani jako żywe tarcze. Mamy przejmujące świadectwa z tamtych czasów. W trakcie bitwy zginęło ok. 100 polskich żołnierzy. Spłonęło kilkanaście miejscowości - opowiada wójt Marian Kmieciak:
Patronem wydarzenia jest Radio Plus Radom.