Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

REGION

[AKTUALIZACJA] Po burzach: Najpoważniej w powiecie zwoleńskim

poniedziałek, 29 lipca 2019 16:11 / Autor: Weronika Chochoł
zdjęcie poglądowe
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Poniedziałkowe burze nie przyniosły wielu strat, jednak strażacy wyjeżdżali, by walczyć z ich skutkami. 

AKTUALIZACJA, WTOREK GODZ. 7.15

Radomscy strażacy wzywani byli jeszcze kilka razy do pomocy przy pozrywanym eternicie oraz powalonych drzewach. Wyjeżdzali do gmin: Skaryszew, Wierzbica i Kowala. W Radomiu burza przeszła spokojnie. Silna burza nawiedziła powiat białobrzeski. Jednak mimo oberwania chmury strażacy wyjeżdzali tylko raz - w miejscowości Ulaski Grzmiąckie (gmina Wyśmierzyce) powalone drzewo zerwało linię energetyczną. 

Na wtorek, 30 lipca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedłuża ostrzeżenia drugiego stopnia związane z opadami i burzami, a także upałami. Jak wynika z informacji przekazanych przez synoptyków Instytutu temperatura maksymalna w województwie mazowieckim w dzień osiągnąć może od 29°C do 30°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 20°C. Ostrzeżenie obowiązuje do końca dnia. Nadal prognozuje się upał w województwie łódzkim. Temperatura maksymalna w dzień wahać się będzie od 30°C do 32°C. Ostrzeżenie będzie obowiązywać przez cały dzień. W województwie świętokrzyskim prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami grad. Ostrzeżenie obowiązywać będzie przez cały dzień. 

                                              

Pomarańczowy kolor oznacza ostrzeżenie drugiego stopnia. Oznacza ono, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powodujące duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Jak ostrzegają synoptycy IMGW należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Warto również przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia i dostosować plany do warunków pogodowych.

__________________________________________________________________________________________________

W powiecie zwoleńskim w gminach Kazanów i Tczów strażacy odnotowali dziewięć zdarzeń: cztery związane z uszkodzonymi dachami, pozostałe z podtopieniami i powalonymi drzewami. w Nowej Rawicy wiatr zerwał dach budynku mieszkalnego, w Osuchowie, Tczowie i Podzakrzówku wiatr zerwał dachy budynków gospodarczych. O sytuacji informuje mł. bryg. Mariusz Grudziński - rzecznik straży pożarnej w Zwoleniu: 

 

Prowadzone przez strażaków akcje powoli dobiegają końca. 

Strażacy z powiatu przysuskiego interweniowali trzy razy w związku z powalonymi drzewami. Strażacy z powiatu radomskiego wezwani zostali do pomocy przy zerwanym dachu budynku mieszkalno-gospodarczego oraz powalonym na silosy zbożowe drzewie w Odechowie (gmina Skaryszew). Wyładowanie atmosferyczne było prawdopodobną przyczyną pożaru budynku gospodarczego w Szydłowcu. W Orońsku druhowie-ochotnicy usuwali z przejścia dla pieszych oderwany kawałek drzewa. W powiecie kozienickim burza przeszła spokojnie - strażacy wezwani zostali do uprzątnięcia jednego powalonego drzewa. 

W całej Polsce (z wyjątkiem części wojewwództw zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego) obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Na ziemi łódzkiej, mazowieckiej i świętokrzyskiej synoptycy przewidują wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 40 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h, lokalnie do 95 km/h. Miejscami grad. Ostrzeżenia obowiązywać będą przez cały poniedziałek, aż do końca dnia.