Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

Końskie

Muzykanty w Końskich

środa, 31 lipca 2019 11:00 / Autor: Marcin Prejs
Muzykanty w Końskich
fot. archiwum MGDK w Końskich
Marcin Prejs

25 kapel ludowych i 17 solistów instrumentalistów wystąpi w 15. edycji Muzykantów. Impreza już w najbliższą niedzielę.

Konecki Przegląd Kapel i Solistów Instrumentalistów Ludowych „Muzykanty 2019” odbędzie się w Końskich w niedzielę 4 sierpnia już po raz 15. Organizuje go zespół Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich pod kierunkiem instruktora muzycznego Romana Cieślaka. Pomysłodawcą był Jan Bukład, także instruktor muzyczny koneckiej placówki kultury, zajmujący się zespołami ludowymi. – Jako że Jenek często bywał na różnego rodzaju konkursach muzycznych w całej Polsce, doszedł do wniosku, że na ziemi koneckiej brakuje muzyki ludowej. A tę należy ocalać od zapomnienia, bo to nasze dziedzictwo – mówi Roman Cieślak. – Końskie i okolice to okręg bardziej przemysłowy niż wiejski, dlatego nie mamy swoich muzycznych ludowych tradycji. Raczej czerpiemy z ziemi opoczyńskiej i kieleckiej niż z własnej. I to także było argumentem, by pokazywać dawną, w miarę autentyczną muzykę. Jasiu poddał pomysł, ja zobowiązałem się do jego organizacji – wyjaśnia.

Każdego roku do Końskich, w pierwszą niedzielę sierpnia, przybywają najlepsi muzycy ludowi nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale także województw ościennych. Prezentują się na letniej scenie w parku. Zmaganiom muzycznym towarzyszy jarmark rękodzieła ludowego, są także stoiska z regionalnym jadłem. Muzycy grają na akordeonach, harmoniach, skrzypcach, bębnach, klarnetach, basach, trąbkach. – Pokażemy też osadę żniwiarzy, w której wystąpią słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz młodzież – dodaje instruktorka Anna Wiaderna. – Przed sceną podpatrzymy, jak nasi dziadowie kosili kosą i sierpem zboże, jak klepano kosy i wykonywano wiele innych prac gospodarskich – dodaje.

W roku 2018 za najlepszego instrumentalistę jurorzy uznali skrzypka Jana Kępę z Rawy Mazowieckiej. W kategorii zespołów Kapelę Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia Dużego koło Wieniawy.

W tym roku muzyków oceniać będzie jury w składzie: Leszek Ślusarski, Janusz Woś, Jerzy Szczyrba i Jan Bukład. Zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe, a także zupełnie nową statuetkę w formie płaskorzeźby autorstwa artystki pochodzącej z Końskich Agnieszki Ciszewskiej.

Organizatorzy do konkursowych zmagań zaproszą także publiczność, która powalczy na specjalnej tanecznej podłodze przed sceną o miano najlepszych par oberkowych. Imprezie patronuje Radio Plus Radom.